Pregled bibliografske jedinice broj: 376011
Postrojenje za energetsku oporabu komunalnog otpada: tehno-ekonomska analiza
Postrojenje za energetsku oporabu komunalnog otpada: tehno-ekonomska analiza // X. Međunarodni simpozij GOSPODARENJE OTPADOM ZAGREB 2008. / Milanović, Zlatko (ur.).
Zagreb, 2008. str. 635-658 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 376011 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postrojenje za energetsku oporabu komunalnog otpada: tehno-ekonomska analiza
(Waste-to-energy plant: techno-economical analysis)
Autori
Schneider, Daniel Rolph ; Bogdan, Željko ; Kirac, Mislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
X. Međunarodni simpozij GOSPODARENJE OTPADOM ZAGREB 2008.
/ Milanović, Zlatko - Zagreb, 2008, 635-658
ISBN
978-953-99827-1-1
Skup
X. Međunarodni simpozij GOSPODARENJE OTPADOM ZAGREB 2008.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.11.2008. - 21.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
spalionica komunalnog otpada; izgaranje otpada na rešetki; kogeneracija na otpad
(communal waste incinerator; waste combustion on grate; cogeneration on waste)
Sažetak
Količine otpada svake se godine povećavaju, kako u svjetskim razmjerima, tako i u Hrvatskoj. Usprkos sve većem udjelu otpada koji se odvojeno prikuplja u svrhu reciklaže i oporabe, jedan dio otpada i dalje odlazi na odlagališta. Budući da se prema direktivi EU otpad koji sadrži udio biorazgradive tvari iznad određene vrijednosti više neće moći odlagati na odlagališta potrebno ga je prije toga obraditi. Jedan od načina na koji se to može napraviti je i energetska oporaba otpada. Njome se u velikoj mjeri smanjuje masa i volumen otpada koji dospijeva na odlagališta a ujedno se iskorištava energija pohranjena u otpadu, čime se smanjuje i ovisnost proizvodnje energije o fosilnim gorivima. U radu je predstavljena tehno-ekonomska analiza postrojenja za energetsku oporabu otpada koje uključuje i kogeneracijsku proizvodnju toplinske i električne energije. Odabrana je, danas još uvijek najzastupljenija, tehnologija izgaranja otpada na rešetki. Izbor te tehnologije podrazumijeva primjenu svih najstrožih standarda zaštite okoliša. U radu su analizirane dvije varijante čišćenja dimnih plinova, te zahtjevi za zbrinjavanjem krutog otpada i otpadnih voda iz procesa. Zbog visokih zahtjeva na zaštiti okoliša, troškovi pogona i održavanja postrojenja su visoki, te uz relativno nisku kalorijsku vrijednost komunalnog otpada koji se spaljuje (oko 10 MJ/kg) čine spalionicu otpada granično isplativom za odabrani kapacitet od 100.000 tona otpada godišnje i graničnu vrijednost gate fee od 105 EUR/t otpada, gledajući direktnu ekonomsku računicu. Parametri o kojima ovisi isplativost kogeneracijskog postrojenja na otpad kreću se od čisto tehničkih poput kapaciteta spalionice i ogrjevne vrijednosti otpada (postotak vlage odnosno biorazgradive tvari), do sasvim ekonomskih poput uvjeta kreditiranja, troškova čišćenja dimnih plinova, naknade za zbrinjavanje opasnog otpada, cijene koja se može postići prodajom električne i toplinske energije, te najvažnijeg parametra - ulazne cijene prihvata otpada (naknada za zbrinjavanje otpada, gate fee).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201918-1911 - Optimiranje uvođenja novih tehnologija u regionalni energetski sustav (Bogdan, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb