Pregled bibliografske jedinice broj: 375835
Analiza poticajnih mjera za gradnju i korištenje obnovljivih izvora električne energije s naglaskom na biomasu
Analiza poticajnih mjera za gradnju i korištenje obnovljivih izvora električne energije s naglaskom na biomasu // II. stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj - energija biomase, bioplina i biogoriva" - Zbornik radova / Krajač, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2007. str. 49-65 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 375835 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza poticajnih mjera za gradnju i korištenje obnovljivih izvora električne energije s naglaskom na biomasu
(Analysis of incentive measures for construction and use of renewable electricity sources with emphasis on biomass)
Autori
Ognjan, Diana ; Stanić, Zoran ; Tomšić, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
II. stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj - energija biomase, bioplina i biogoriva" - Zbornik radova
/ Krajač, Tomislav - Zagreb : Hrvatska gospodarska komora (HGK), 2007, 49-65
ISBN
953-6207-66-4
Skup
II. stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj - energija biomase, bioplina i biogoriva"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 27.05.2007. - 29.05.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biomasa; obnovljivi izvori; poticajne mjere
(biomass; renewable energy; incentive measures)
Sažetak
Pojam biomasa obuhvaća različite vrste goriva: drvenu biomasu (najčešće ostaci iz drvne industrije), žitarice (ostaci poljoprivredne industrije, posebne vrste biljaka), biootpad (kućni otpad, otpaci iz industrije) i tekuća biogoriva (biodizel, bioplin i sl.). Zbog vrlo širokog značenja samog pojma, proučavanje biomase vrlo je složeno. Biomasa je dugo vremena bila najupotrebljavaniji obnovljivi izvor, posebice za proizvodnju topline. U posljednje vrijeme biomasa se sve više počinje koristiti i za proizvodnju električne energije, kao i u obliku kogeneracije – kombinirane proizvodnje električne energije i topline. Ovaj rad posvećen je korištenju biomase i biogoriva isključivo za proizvodnju električne energije, jer bi uvrštavanjem proizvodnje toplinske energije i transportnih goriva ovaj rad postao preopsežan i vjerojatno manje pregledan. Cilj ovog rada, u prvom je redu, općenito predstaviti različite modele poticaja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, te se nakon toga fokusirati na poticanje proizvodnje električne energije iz biomase u Europskoj Uniji (EU) i Republici Hrvatskoj. Također, dan je kratki osvrt na promjene na hrvatskom tržištu električne energije, koje u velikoj mjeri zahvaćaju i obnovljive izvore energije, pa tako i energiju biomase. Podaci korišteni unutar rada većinom su iz renomiranih izvora i literature i odnose se na države EU, iz razloga što je Hrvatska prirodno usmjerena prema EU, a i zato što su države EU predvodnici razvoja i implementacije obnovljivih izvora u svoje elektroenergetske sustave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Šumarstvo, Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0361590-1586 - Energetska sigurnost i klimatske promjene (Debrecin, Nenad, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb