Pregled bibliografske jedinice broj: 375593
Intrinzična i ekstrinzična orijentacija kod mladih odbojkašica
Intrinzična i ekstrinzična orijentacija kod mladih odbojkašica // Contemporary Kinesiology / Maleš, B., Miletić, Đ., Kondrič, M., Kvesić, M (ur.).
Split: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Fakultet prirodoslovno matematičkih znanosti i edukacije Sveučilišta u Mostaru, Fakultet sporta Sveučilišta u Ljubljani, 2008. str. 104-109 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 375593 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Intrinzična i ekstrinzična orijentacija kod mladih odbojkašica
(Intrinsic and extrinsic orientation in youth female volleyball players)
Autori
Grgantov Zoran ; Gabrić Ivona ; Miletić Đurđica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Contemporary Kinesiology
/ Maleš, B., Miletić, Đ., Kondrič, M., Kvesić, M - Split : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Fakultet prirodoslovno matematičkih znanosti i edukacije Sveučilišta u Mostaru, Fakultet sporta Sveučilišta u Ljubljani, 2008, 104-109
Skup
Proceedings of the 3rd International Conference Contemporary Kinesiology
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 28.11.2008. - 30.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
motivacija; odbojka; mlađe kadetkinje
(motivation; volleyball; youth female players)
Sažetak
Na uzorku 76 mladih odbojkašica u dobi od 12 do 15 godina provedeno je istraživanje o utvrđivanju strukture osobne orijentacije prema trenažnom procesu. Intrinzični pristup (IO) pretpostavlja orijentiranost osobe na zadatak, kako ga što bolje izvršiti, kako popraviti izvedbu, a ekstrinzični pristup (EO), suprotno, podrazumijeva uspoređivanje osobne kompentecije s drugima. Temeljem dosadašnjih istraživanja za definiranje grupa ispitanica primijenjena je taksonomska analiza. Formirane su četiri grupe ispitanica. Prvu i drugu grupu karakterizira dominacija IO dok kod treće grupe dominira IO i EO. Četvrtu grupu karakteriziraju niske vrijednosti IO i EO. Analizom varijance dobivene su značajne razlike između pojedinih grupa u svim kombinacijama, osim između grupa 1 i 4 u EO, te grupa 1 i 3 u IO. Niska intrinzična orijentacija pretpostavlja veću mogućnost odustajanja od trenažnog procesa i od fizičke aktivnosti uopće. Stoga je istaknuti zadatak trenera kreirati atmosferu i primijenjivati metode treninga koje će utjecati na pozitivne promjene intrinzične orijentacije kod odbojkašica. Potrebna su daljnja istraživanja o povezanosti razine i međuodnosa IO i EO s različitim pozitivnim i negativnim pojavama u odbojci i sportu općenito.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
315-1773397-3333 - Mjerenje motoričkih znanja u kineziologiji (Miletić, Đurđica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Split