Pregled bibliografske jedinice broj: 375049
Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina
Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina // Poredbeno pomorsko pravo, 1 (2008), 109-134 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 375049 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina
(International Convention on the Removal of Wrecks)
Autori
Skorupan Wolff, Vesna ; Petrinović, Ranka
Izvornik
Poredbeno pomorsko pravo (1331-9914) 1
(2008);
109-134
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
podrtina; uklanjanje podrtina; gospodarski pojas; ugrožena država; Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina; Nairobi; 2007.
(wrecks; removal of wrecks; exclusive economic zone; Affected State; International Convention on the Removal of Wrecks; Nairobi; 2007.)
Sažetak
U svibnju 2007. godine usvojena je Međunarodna konvencija o uklanjanju podrtina. Propisivanjem prvog sustava unificiranih međunarodnih pravila kojima je cilj osigurati žurno i efikasno uklanjanje opasnih podrtina lociranih izvan teritorijalnog mora Konvencija će popuniti prazninu u postojećoj međunarodnoj regulativi. Ona uređuje pitanja mjera koje treba poduzeti kada se utvrdi da je u pomorskoj nezgodi nastala podrtina, kao što su prijavljivanje podrtina, upozoravanje pomoraca i zainteresiranih država, kriteriji za procjenu opasnosti podrtine, lociranje podrtine, obilježavanje podrtine, kao i druge mjere koje će olakšati uklanjanje podrtina. Središnja djelatnost je uklanjanje podrtina, a u sklopu toga uređuje se pitanje odgovornosti za troškove lociranja, označavanja i uklanjanja podrtina. Detaljno su propisane obveze upisanog vlasnika i države stranke u vezi obveznog osiguranja ili drugog financijskog jamstva za pokrivanje odgovornosti na temelju ove Konvencije. Također, predviđa se pravo ugrožene države na izravnu tužbu protiv upisanog vlasnika. Proučava se kontekst nastanka i ciljevi ovog novog međunarodnog ugovora. Raščlanjuju se ključne konvencijske odredbe uz njihov komentar. Ukazuje se i na dvojbe i prijepore sastavljača o kojima se raspravljalo na pripremnim radovima. Ova Konvencija je dobrodošao instrument u nizu IMO-vih instrumenata kojima je svima cilj unaprijediti sigurnost plovidbe, pomorskih operacija i zaštititi morski okoliš. Uspostavom čvrstih pravnih temelja za tretman opasnih podrtina ona će kada stupi na snagu obalnim državama pružiti sigurnost za obavljanje akcija koje su se dugi niz godina nastojale jedinstveno urediti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2440 - Prilagodba hrvatskog pomorskog zakonodavstva međunarodnim standardima i pravu EU (Ibler, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Pomorski fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline