Pregled bibliografske jedinice broj: 374339
Kinetika vakuumskog sušenja pentaeritritola
Kinetika vakuumskog sušenja pentaeritritola // Zbornik radova i sažetaka - XII. Ružičkini dani, Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva / Tomas, Srećko (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2008. str. 113-113 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 374339 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kinetika vakuumskog sušenja pentaeritritola
(Kinetics of the vacuum drying of pentaerythritol)
Autori
Prlić Kardum, Jasna ; Sander, Aleksandra ; Barun, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik radova i sažetaka - XII. Ružičkini dani, Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva
/ Tomas, Srećko - Osijek : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2008, 113-113
ISBN
978-953-6894-35-2
Skup
XII. Ružičkini dani
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 18.09.2008. - 19.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kinetika sušenja; kristalizacija; pentaeritritol; vakuum sušenje
(crystallization; drying kinetics; pentaerythritol; vacuum drying)
Sažetak
Kako bi se nakon procesa kristalizacije dobili nesljepljeni kristali, potrebno je pronaći pogodno otapalo za njihovo ispiranje. Slijedeći korak u procesu proizvodnje je uklanjanje otapala iz nastalog produkta sušenjem. U ovom radu istraživana je kinetika vakuum sušenja pentaeritritola dobivenog šaržnom kristalizacijom iz vodene otopine. Analizirana je i kvaliteta (oblik) kristala sušenih nakon ispiranja s etanolom, te uspoređena sa podacima dobivenim za slučaj kada kristali nisu isprani (iz zasićene vodene otopine). Istraživani su utjecaji temperature, tlaka i vrste vlage na kinetiku sušenja pentaeritritola. Proces sušenja je brži, a vrijeme trajanja procesa kraće pri višim temperaturama i nižim tlakovima. Proces isparavanja vode je znatno sporiji, a kristali nastali bez ispiranja etanolom slijepljeni su. Eksperimentalno dobivene krivulje sušenja aproksimirane su Page-ovim modelom. Rezultati su pokazali da se odabrani model može koristiti za opis kinetike uklanjanja svih vrsta otapala (vlage). Određen je mehanizam prijenosa vlage u periodu padajuće brzine sušenja. Utvrđen je kapilarni mehanizam sušenja u prvom padajućem dijelu za većinu eksperimenata, a za drugi period padajuće brzine, izračunat je efektivni difuzijski koeficijent. Parametri matematičkog modela, k i n, maksimalna brzina sušenja, Rmax i efektivni difuzijski koeficijent Deff dovedeni su u vezu s uvjetima provedbe procesa, te su na taj način uspoređeni. Vrijednost parametra k raste kako raste i brzina sušenja. Na vrijednost parametra n utječe vrsta otapala koje se uklanja. Povećanjem temperature vrelišta otapala, njegova vrijednost opada. Uočava se i blagi porast sa porastom tlaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1972 - Procesna svojstva disperznih sustava (Glasnović, Antun, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb