Pregled bibliografske jedinice broj: 374049
Svijest o pušenju kao čimbeniku rizika za nastanak moždanog udara
Svijest o pušenju kao čimbeniku rizika za nastanak moždanog udara // Liječnički vijesnik, 130, Supplement 6 / Branimir Anić (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2008. str. 46-46 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 374049 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svijest o pušenju kao čimbeniku rizika za nastanak moždanog udara
(Awareness of smoking as a risk factor for stroke)
Autori
Ažman, Dražen ; Vuković, Vlasta ; Bene, Raphael ; Strineka, Maja ; Lovrenčić-Huzjan, Arijana ; Demarin, Vida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Liječnički vijesnik, 130, Supplement 6
/ Branimir Anić - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2008, 46-46
Skup
4. kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2008. - 22.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pušenje ; rizični faktor ; rizični čimbenik ; čimbenik rizika ; moždani udar
(smoking ; risk factor ; stroke)
Sažetak
Uvod: Pušenje je poznati čimbenik rizika za moždani udar (MU). Procjenjuje se da u Hrvatskoj od bolesti vezanih uz pušenje godišnje umire oko 10 000 osoba. Cilj ove studije bio je utvrditi kakva je upoznatost populacije s pušenjem kao čimbenikom rizika za MU te mogućnostima liječenja. Metode: Istraživanje je provedeno na 451 ispitaniku u Zagrebu tijekom 2008 godine. Ispitanicima su podijeljeni tiskani upitnici s pitanjima o njihovim pušačkim navikama, mogućnostima liječenja i rizičnim čimbenicima za nastanak moždanog udara. Podaci su prikazani brojčano. Rezultati: Od ispitanih 451 osoba, bilo je 188 muškaraca i 263 žene, raspon dobi 17-87 godina (srednja dob 51 god.), . Gotovo četvrtina (24, 2%) ispitanih su pušači, od kojih je jedna trećina (31, 2%) u više navrata počinjala i prestajala pušiti. Nikada nije pušilo gotovo polovina (49, 4%) ispitanika, a više od četvrtine (26, 7%) su bivši pušači. Rezultati pokazuju da je 85, 3% pušača svjesno da je pušenje čimbenik rizika za MU u usporedbi s 86, 7% bivših pušača te 79, 6% osoba u općoj populaciji. Od predloženih mogućnosti odvikavanja najviše je ispitanika upoznato s nikotinskim flasterima (53%) i specijaliziranim ambulantama za odvikavanje od pušenja (33%) dok je za Champix čulo tek 11% ispitanika. Više informacija o oblicima liječenja od pušenja želi saznati 11, 5%. Čak 12% pušača uopće nije zainteresirano za načine liječenja od pušenja. Zaključak: Pušenje je rizični čimbenik na koji se najlakše može djelovati. Iz rezultata istraživanja je razvidna relativno niska razina znanja o mogućnostima liječenja od pušenja, a naročito zabrinjava nezainteresiranost opće populacije za navedene načine prestanka pušenja. Svjesnost pušača u našoj populaciji da je pušenje zdravstveni poremećaj je vrlo niska te je nužno potrebna edukacija javnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
134-1340036-0033 - Uloga genetskih markera u razvoju cerebralne aterosklerotske bolesti (Demarin, Vida, MZOS ) ( CroRIS)
134-1340036-0034 - Funkcijska dijagnostika moždane cirkulacije (Lovrenčić-Huzjan, Arijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice",
Opća bolnica "Dr. Josip Benčević"
Profili:
Arijana Lovrenčić-Huzjan
(autor)
Maja Strineka
(autor)
Vida Demarin
(autor)
Raphael Bene
(autor)
Vlasta Vuković Cvetković
(autor)
Dražen Ažman
(autor)