Pregled bibliografske jedinice broj: 373937
Arheološki tragovi turnirskih igara rimske vojne posade u Kornakumu
Arheološki tragovi turnirskih igara rimske vojne posade u Kornakumu // Materijali 19. Prilozi za povijest i kulturu Istre. / Vesna Girardi-Jurkić (ur.).
Pula: Udruga za povijest i kulturnu djelatnost Istre ; Centar za arheološka istraživanja Instituta Ivo Pilar ; Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 36-36 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 373937 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološki tragovi turnirskih igara rimske vojne posade u Kornakumu
(Archaeological Traces of Tournaments Held by the Romam Mititary Garrison at Cornacum)
Autori
Ilkić, Mato
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Materijali 19. Prilozi za povijest i kulturu Istre.
/ Vesna Girardi-Jurkić - Pula : Udruga za povijest i kulturnu djelatnost Istre ; Centar za arheološka istraživanja Instituta Ivo Pilar ; Međunarodni istraživački centar za arheologiju Brijuni-Medulin Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 36-36
Skup
Otium - razbibriga od prapovijesti do ranog srednjeg vijeka
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 21.11.2007. - 24.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Sotin; Cornacum; rimska vojska; limes; hippika gymnasia; paradna vojna oprema; draco standard; dokolica; otium
(Sotin; Cornacum; Roman army; limes; hippika gymnasia; military equipment; draco standard; leisure; otium)
Sažetak
Na području Sotina (Cornacum), antičkom lokalitetu 10 km jugoistočno od Vukovara, na kojemu još nisu izvođena sustavna arheološka istraživanja, slučajno je otkriveno niz antičkih artefakata koji se mogu dovesti u vezu s dokolicom njihovih nekadašnjih vlasnika. Riječ je uglavnom o dosad neobjavljenim nalazima vezanih uz vojne postrojbe, čiji su pripadnici bili nesumnjivo glavni čimbenik razvoja Kornakuma, jednog od najvažnijih uporišta rimske vojske na dijelu limesu u hrvatskom Podunavlju. U Sotinu je otkriven jedan figurativni brončani predmet u obliku zmaja (draco). Riječ je o iznimno rijetkoj vrsti nalaza. S obzirom na prikaz zmijolike glave razjapljenih ždrijela i krijesnice poviše tjemena, sličan mu je samo jedan primjerak i to iz Njemačke. Doduše, draco iz Niederbiebera je znatno većih dimenzija. Prema antičkim pisanim izvorima i reljefnim prikazima takvi drakoni su bili sastavni dijelovi bojnih stjegova, isprva rimske konjice, a kasnije i pješačkih vojnih formacija. Pretpostavlja se da su takve zastave bile u uporabi i prigodom različitih vojnih priredaba i natjecanja. Također, iz Sotina potječe jedna željezna maska, odnosno vizir konjaničke kacige. Tu vrstu vojne opreme su koristili pripadnici konjaništva i to prigodom športsko-paradnih manifestacija, tj. turnira poznatih pod nazivom hippika gimnasya. S područja Hrvatske je poznat samo još jedan takav nalaz, onaj iz Osijeka (Mursa). U Sotinu je otkrivena i jedna koštana kockica te niz staklenih žetona za igru. Sumarno prikazani artefakti važni su i za utvrđivanje lokacije slabo poznate vojne zone Kornakuma, te postrojbi koje su u njemu bile stacionirane.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Arheologija