Pregled bibliografske jedinice broj: 373378
Uloga županija u hrvatskom sustavu lokalne samouprave i uprave 1990-ih i perspektive regionalizacije nakon Promjena Ustava iz 2000. godine
Uloga županija u hrvatskom sustavu lokalne samouprave i uprave 1990-ih i perspektive regionalizacije nakon Promjena Ustava iz 2000. godine // Hrvatska javna uprava, 3 (2001), 1; 63-87 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 373378 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga županija u hrvatskom sustavu lokalne samouprave i uprave 1990-ih i perspektive regionalizacije nakon Promjena Ustava iz 2000. godine
(The Role of the Counties within the System of Local Government abd Self-Government in 1990s and Perspectives of Regionalization after Constitutional Review in 2000.)
Autori
Koprić, Ivan
Izvornik
Hrvatska javna uprava (1331-6443) 3
(2001), 1;
63-87
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
sustav lokalne uprave i samouprave. županije; regionalizacija
(local government and self-government system; counties; regionalization)
Sažetak
Autor smatra da su županije od svog osnutka u Republici Hrvatskoj trebale biti razina koja bi doprinijela ostvarenju centralizatorskih tendencija u cijelom državnom sustavu a sve to na račun ostalih lokalnih jedinica. Taj se cilj postigao istaknutom ulogom župana, preko županijskih ureda te jakim upravnim nadzorom. Prenošenje lokalnih poslo-va na tijela državne uprave i županijske urede slijedila je i financijska preraspodjela, sma-njenje odgovornosti, značaja i moći lokalne razine. Lokalna samouprava je de facto postala "sluškinjom središnje vlasti", "taocem državne uprave" a teritorijalna struktura županije se oslanjala na političke a ne na tehničke kriterije. S promjenama Ustava iz 2000. počelo se donekle mijenjati ovakvo stanje ali niti to nije raščistilo osnovne probleme (teritorijalno ustrojstvo je ostalo isto, mnogobrojne su područne jedinice središnjih organa uprave, još uvijek jaki upravni nadzor, itd.). Autor ipak u županijama vidi začetak procesa regionalizacije u kojima bi županije mogle odigrati važnu ulogu u transgraničnom povezivanju s drugim europskim regijama i europskim asocijacijama. Rad je temeljen na nizu prikupljenih podataka (o veličini županija, broju službenika u županijskim uredima, ekspoziturama-područnim jedinicama organa središnje državne uprave i sl.) koji potvrđuju autorove teze.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je prezentiran na skupu Regionalizacija Hrvatske : prošlost, sadašnjost, budućnost, odrzanom u Zagrebu (Hrvatska) 25.04.2001.g.
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline