Pregled bibliografske jedinice broj: 372831
Samopercepcija društvenog položaja invalida domovinskog rata
Samopercepcija društvenog položaja invalida domovinskog rata // Društvena istraživanja, 19 (2010), 1/2; 93-116 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 372831 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samopercepcija društvenog položaja invalida domovinskog rata
(Self-perception of the social status of disabled ex-soldiers (invalids) from Croatian homeland war)
Autori
Jašarević, Tihana ; Leutar, Zdravka
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 19
(2010), 1/2;
93-116
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
invalid domovinskog rata; društveni položaj; stigmatizacija; društvena participacija; zaštitni činitelji
(disabled veterans of homeland war; social status; stigmatization; social participation; protective factors.)
Sažetak
Rad se bavi položajem invalida Domovinskog rata u društvu iz vlastite perspektive. U uvodnom djelu donesena je pravna legislativa o braniteljskoj populaciji i odnos društva prema invalidima Domovinskog rata. U kvalitativnom istraživanju, provedenom u studenom 2007. godine sudjelovalo je 17 branitelja iz Domovinskog rata kojima je utvrđen status hrvatskog rat og vojnog invalida, metodom polustrukturiranog intervjua. Cilj istraživanja bio je dobiti uvid u osobna iskustva i stavove invalida Domovinskog rata koja se odnose na njihova mišljenja i iskustva o vlastitom položaju u društvu. Rezultati istraživanja su pokazali za društveni položaj važnost nekoliko kategorija: stigmatizaciju, medijsko stereotipiziranje, nezadovoljstvo sustavom braniteljske skrbi, loše zakonodavno i političko stanje i loš društveni položaj te potrebu za društvenom participacijom. Zaštitne činitelje koji im pomažu u svakodnevnom životu izrazili su u pet kategorija: obitelj i prijatelji kao zaštitni faktor, samopoštovanje kao obrambeni mehanizam, osjećaj korisnosti, pozitivan tretman i poštivanje od strane šireg društva. Svoju sliku budućnosti izrazili su u tri kategorije: nejasna slika budućnosti, očuvanje zdravlja i pomoć suborcima. Općenito je moguće zaključiti da su invalidi Domovinskog rata nezadovoljni svojim položajem u društvu, žele participirati u njemu kao aktivni sudionici procesa. Naglašavaju važnost poštivanja ljudskog dostojanstva i važnost socijalne podrške. Svoju budućnost vide kroz vlastitu solidarnost i potrebi rada na rehabilitaciji i očuvanju zdravlja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Zdravka Leutar
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus