Pregled bibliografske jedinice broj: 372582
Talijanska manjinska nacionalna zajednica u Istri i Rijeci i njezina vizija "pune nacionalne ravnopravnosti" (1967.-1972.)
Talijanska manjinska nacionalna zajednica u Istri i Rijeci i njezina vizija "pune nacionalne ravnopravnosti" (1967.-1972.) // Diego de Castro
Piran, Slovenija, 2007. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 372582 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Talijanska manjinska nacionalna zajednica u Istri i Rijeci i njezina vizija "pune nacionalne ravnopravnosti" (1967.-1972.)
(La comunita della minoranza italiana in istria e a Fiume e la sua aspirazione alla "Piena eguaglianza nazionale" (1967-1972))
Autori
Dukovski, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Diego de Castro
Mjesto i datum
Piran, Slovenija, 15.11.2007. - 17.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Istra; Talijani; nacionalne manjine
(Istria; Italiani; national minoritys)
Sažetak
Politika i odnos Talijanske Unije z istru i Rijeku prema lokalnim vlastima se sredinom 60-ih mije¬ ; nja. I oni, poput ostalih, na isti način, osjećaju slabašne vjetrove demokrati¬ ; za¬ ; cije, slobodnijeg izražavanja političke misli i društvene kritike. Nema više apsolutnog odobravanja a ni dodvoravanja državnim i partijskim struktu¬ ; rama. Sve se jasnije i glasnije čuju kritički tonovi usmjereni prema zakono¬ ; davcu i načinu rješavanja potpune ravnopravnosti talijanske ma¬ ; njine u Hr¬ ; vatskoj. Nacionalnu je pak notu u radu Unije osnažio 1963. Anto¬ ; nio Borme, koji je tada postao predsjednik Unije. On se kao savezni zastup¬ ; nik, zdušno borio za razvitak i autonomiju talijanskog školstva uopće te upo¬ ; rabu i rav¬ ; nopravnost talijanskog jezika s hrvatskim u onim sredi¬ ; nama gdje su Talija¬ ; ni i Hrvati ili, pak, Slovenci živjeli pomiješano. U razdoblju od 1965. do 1967. Unija je namjeravala otvoriti i ostvariti nove, poglavito nacionalno-kulturne, ini¬ ; cijative i to prije svega u kontaktu s Repu¬ ; blikom Italijom, odnosno s kulturnim i obrazovnim institucijama, po¬ ; put Narodnog sveučilišta u Trstu. Znajući da bilo kakve promjene u druš¬ ; tvu dolaze iz re¬ ; dova Partije, Borme je za svoje ideje uspio pridobiti partijski vrh Hr¬ ; vatske, odnosno lokalna partijska vodstva i odbore SSRN onih op¬ ; ćina u kojima je živjelo miješano stanovništvo. Tali¬ ; janska unija je tije¬ ; kom ožujka 1967. nekoliko puta istarsko-riječku javnost upoznala s "teško¬ ; ćama" s kojima se susreću pripadnici tali¬ ; janske nacional¬ ; nosti. Njihove su se pritužbe i prijedlozi uglavnom odnosile na nepo¬ ; štovanje dogovora, od¬ ; nosno ustavnih i drugih prava, poput prava na jezik, školstvo, ravnoprav¬ ; nost i sl. Što se tiče ravnopravnosti inzi¬ ; stira se na dvo¬ ; jezičnosti u onim mje¬ ; stima gdje živi miješano stanovništvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0151680-2679 - Hibridni identiteti i kulture granica (Petković, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Darko Dukovski
(autor)