Pregled bibliografske jedinice broj: 372157
Determinante cijena nekretnina u Republici Hrvatskoj i potencijalni učinci liberalizacije tržišta nekretnina
Determinante cijena nekretnina u Republici Hrvatskoj i potencijalni učinci liberalizacije tržišta nekretnina // Ekonomska politika Hrvatske u 2009. / Jurčić, Ljubo ; Jurišić, Snježana, Mlinarević, Mladen, Teodorović, Ivan (ur.).
Zagreb: Injženjerski biro d.d., 2008. str. 215-230 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 372157 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Determinante cijena nekretnina u Republici Hrvatskoj i potencijalni učinci liberalizacije tržišta nekretnina
(House price determinants in the Republic of Croatia and potential effects of the housing market liberalisation)
Autori
Lovrinčević, Željko ; Vizek, Maruška
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Ekonomska politika Hrvatske u 2009.
/ Jurčić, Ljubo ; Jurišić, Snježana, Mlinarević, Mladen, Teodorović, Ivan - Zagreb : Injženjerski biro d.d., 2008, 215-230
ISBN
978-953-262-024-5
Skup
16. tradicionalno savjetovanje hrvatskih ekonomista
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 12.11.2008. - 14.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
determinante cijena nekretnina; model korekcije odstupanja; tranzicija
(house price determinants; error corection model; transition)
Sažetak
Članak se bavi analizom kretanja cijena nekretnina u odabranim zemljama članicama Europske Unije te u Hrvatskoj. Analizirano je razdoblje od 2000. do 2006. godine, pri čemu se ocjenjuje koliki je učinak na cijene nekretnina imalo pridruženje novih zemalja članica Europskoj uniji. Rezultati analize indiciraju da su nekretnine u Hrvatskoj i Sloveniji u prosjeku skuplje od ostalih zemlja u tranziciji, dok se ne može donijeti jednoznačni zaključak o utjecaju pridruženja na kretanje cijena nekretnina. Zatim se provodi Johansen kointegracijska metoda i ocjenjuje se model korekcije odstupanja da bi se utvrdile kratkoročne i dugoročne determinante cijena nekretnina u Hrvatskoj. Pokazano je da je dohodovna elastičnost cijena nekretnina u dugom roku izuzetno visoka i gotovo je tri puta više od elastičnosti cijena nekretnina u odnosu na ponudu novih nekretnina. Cijene nekretnina u dugom roku reagiraju i na inflaciju te na promjene kamatnih stopa. U kratkom roku na cijene nekretnina najveći utjecaj imaju krediti stanovništvu, dinamika sklapanja brakova te inflacija. Cijene nekretnina u Hrvatskoj bi se mogle povećati ako pridruživanje Europskoj Uniji dovede do povećanja raspoloživog dohotka stanovništava ili ako zbog pridruženje ekonomski subjekti u Hrvatskoj formiraju pozitivna očekivanja o budućem dohotku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
002-0022469-2470 - Makroekonomska konvergencija Republike Hrvatske Europskoj uniji (Lovrinčević, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski institut, Zagreb