Pregled bibliografske jedinice broj: 372024
Interpretativne razine zapisa usmene proze
Interpretativne razine zapisa usmene proze // Vidjeti Ohrid. Referati hrvatskih sudionica i sudionika za XIV. Međunarodni slavistički kongres (Ohrid, 10.-16. rujna 2008.) / Marko Samardžija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološko društvo ; Hrvatska sveučilišna naklada, 2008. str. 305-332 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 372024 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Interpretativne razine zapisa usmene proze
(Interpretative Levels of the Oral Legends Writings)
Autori
Marks, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Vidjeti Ohrid. Referati hrvatskih sudionica i sudionika za XIV. Međunarodni slavistički kongres (Ohrid, 10.-16. rujna 2008.)
/ Marko Samardžija - Zagreb : Hrvatsko filološko društvo ; Hrvatska sveučilišna naklada, 2008, 305-332
ISBN
978-953-296-000-6
Skup
XIV. Međunarodni slavistički kongres
Mjesto i datum
Ohrid, Sjeverna Makedonija, 10. - 16- 9. 1008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
usmena proza; predaje; retradicionalizacija; Hrvatska
(oral literature; legends; retraditionalisation; Croatia)
Sažetak
Glavna je hipoteza da je tradicija, kao bitna sastavnica kulturnoga identiteta, i glavna odrednica folklorističke struke, kontinuirani (povijesni i suvremeni) proces višeslojne interpretacije repetitivnih postupaka i simbola u ljudskoj zajednici, a ne baštinjeni skup neupitnih činjenica, duhovnih vrijednosti i materijalnih predmeta. Na zapisima usmene proze, poglavito mitskih i povijesnih predaja, razmatra se interakcija procesâ tradicije i retradicionalizacije u oblikovanju mnogostrukih aspekata kulturnog identiteta. Polazi se od pretpostavke da tradicija nije skup nepromjenljivih vrijednosti, nego kreativni proces kojim svaki pojedinac, naraštaj i svaka ljudska zajednica/skupina određuje svoje kulturno naslijeđe i identitet. Stoga rad ispituje koje sadržaje pojedine zajednice i pojedinci upisuju u svoju usmenu tradiciju, kako ih upisuju (preoblikuju), u kojim kontekstima ih izvode i koja im značenja pridaju. U tome se kontekstu propituje sam proces stvaranja tradicije, koju ljudi stalno oblikuju i stvaraju, razgrađuju i obnavljaju, perpetuirajući neke vrijednosti i reinterpretirajući ih u potrazi za osloncima samospoznaje. Različite interpretativne razine tradicije ovise dakako i o tome tko je interpretira, s kojom namjerom/svrhom/ciljem, ovise o predodžbama, vrijednosnom sustavu zajednice i pojedinca te o društvenom, kulturnom, političkom ozračju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-1890666-0664 - Interpretativne razine tradicije (Lozica, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Ljiljana Marks
(autor)