Pregled bibliografske jedinice broj: 371598
Utjecaj energetskoga statusa na reproduktivnu učinkovitost krava holštajnske pasmine u puerperiju
Utjecaj energetskoga statusa na reproduktivnu učinkovitost krava holštajnske pasmine u puerperiju, 2008., doktorska disertacija, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 371598 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj energetskoga statusa na reproduktivnu učinkovitost krava holštajnske pasmine u puerperiju
(The influence of energy status on the reproductive efficiency in cows of holstein breed during puerperium)
Autori
Kočila, Predrag
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.11
Godina
2008
Stranica
126
Mentor
Samardžija, Marko ; Gračner, Damjan
Ključne riječi
krava; ocjena energetskog statusa; ciklična aktivnost; puerperij
(cow; body condition score; cyclic activity; puerperium)
Sažetak
Ovim istraživanjem željeli smo ustanoviti utjecaj energetskog statusa na povratak ciklične aktivnosti jajnika i plodnost mliječnih krava u puerperiju. Tijekom istraživanja obuhvatili smo ukupno 28 plotkinja holštajnske pasmine u dobi od 2 do 5 godina podijelivši ih u 2 skupine s obzirom na njihov reproduktivni status. U prvoj skupini bilo je 15 krava s normalnom cikličnom aktivnošću jajnika, a u drugoj 13 krava kod kojih je zabilježen izostanak ciklične aktivnosti jajnika. Uzorke krvi uzimali smo svaka 4 dana počevši 7 dana prije poroda pa sve do 45. dana puerperija. Od metaboličkih pokazatelja i hormona određivali smo: ureju, AST, ALT, alkalnu fosfatazu, kreatinin kinazu, trigliceride, BHB, NEFA, kolesterol, HDL kolesterol te progesteron. Prilikom svakog uzimanja krvi sve krave su ginekološki i ultrazvučno pregledavane. Tjelesnu kondiciju plotkinja (BCS) ocjenjivali smo brojčano, ocjenama od 1 do 5 s preciznošću ocjene od 0, 5 boda. Tijekom puerperija smo u krava s izostankom ciklične aktivnosti jajnika ustanovili značajno višu razinu beta-hidroksibutirata i NEFA od krava sa cikličnom aktivnosti jajnika (P<0, 05). Za ostale istraživane biokemijske pokazatelje nismo ustanovili značajne razlike. Krave s cikličnom aktivnošću jajnika imale su značajno višu razinu progesterona (P>0, 00001) od krava s izostalom cikličnom aktivnosti jajnika. U razdoblju prije poroda krave s izostankom ciklične aktivnosti jajnika imale su viši BCS od krava s cikličnom aktivnosti, da bi tijekom puerperija BCS bio značajno viša u krava s cikličnom aktivnosti jajnika. Indeks osjemenjivanja i servisno razdoblje bili su značajno manji, odnosno kraći (p<0, 001) u krava s normalnom cikličnom aktivnošću jajnika u odnosu na skupinu krava s izostankom ciklične aktivnosti jajnika, dok je postotak gravidnih plotkinja bio značajno veći (p<0, 05) u krava sa cikličnom aktivnošću jajnika. Time smo ustanovili utjecaj energetskoga statusa na kasniju reproduktivnu učinkovitost krava u puerperiju i značaj njegovog određivanja u cilju poboljšanja njihove reproduktivne učinkovitosti. Osim toga, zaključili smo da je ocjena tjelesne kondicije jednostavna, jeftina i praktična metoda koja se može koristiti za monitoring managementa i energetskog statusa tijekom proizvodnog ciklusa mliječnih krava te da predstavlja važan dijagnostički pokazatelj negativnog energetskoga statusa u plotkinja poslije poroda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0532052-2040 - Značaj kontrole puerperija u poboljšanju reproduktivne učinkovitosti krava (Dobranić, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
053-0532052-2046 - Smanjena plodnost u mliječnih goveda (Gereš, Darko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb