Pregled bibliografske jedinice broj: 371153
Amperometrijsko određivanje dušikovog(I)-oksida
Amperometrijsko određivanje dušikovog(I)-oksida // 12. Ružičkini dani Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva : zbornik radova i sažetaka / Tomas, Srećko ; Hasenay, Damir (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2008. str. 102-102 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 371153 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Amperometrijsko određivanje dušikovog(I)-oksida
(Amperometric determination of nitrous oxide)
Autori
Velić, Natalija ; Samardžić, Mirela ; Galović, Olivera ; Sak-Bosnar, Milan ; Hasenay, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
12. Ružičkini dani Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva : zbornik radova i sažetaka
/ Tomas, Srećko ; Hasenay, Damir - Osijek : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2008, 102-102
ISBN
978-953-6894-35-2
Skup
Ružičkini dani (12 ; 2008)
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 18.09.2008. - 19.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
amperometrija; dušikov(I) oksid
(amperometry; nitrous oxide)
Sažetak
Dušikov(I)-oksid (N2O) je plin koji je pri sobnoj temperaturi bezbojan, nezapaljiv, bez mirisa i okusa, vrlo stabilan i uglavnom nereaktivan. Nastaje u procesima nitrifikacije i denitrifikacije koje provode odgovarajuće bakterijske vrste u vodama i tlima. Procesi nitrifikacije i denitrifikacije predstavljaju osnovni princip uklanjanja amonijakalnog dušika tijekom biološke obrade otpadnih voda. Budući da je posljednji korak u denitrifikacijskom putu redukcija N2O do N2, dinamika procesa denitrifikacije može se pratiti mjerenjem količine nastalog N2O. Cilj ovog rada bio je detekcija i kvantifikacija dušikovog(I)-oksida, pri čemu je osnovni mjerni princip ireverzibilna elektrokemijska redukcija N2O: N2O + 2H+ + 2e- → N2 + H2O Metodom cikličke voltametrije ispitan je utjecaj vremena kondicioniranja elektroda na reproducibilnost i stabilnost mjerenja, kao i utjecaj ionske jakosti, pH i brzine polarizacije na izgled, visinu i pomak voltametrijskog vala. Kao elektrolit upotrebljena je otopina K2SO4 različitih koncentracija. Mjerenja su provedena u području potencijala od ± 1, 0 V. Kao radna elektroda korištena je platinska elektroda, a kao referentna Ag/AgCl elektroda. Sadržaj N2O određivan je amperometrijski u modelnim sustavima, uz upotrebu platinske radne elektrode. Ispitan je i utjecaj potencijalnih interferenata (O2, CO2, C2H2) koji se mogu očekivati u realnim uzorcima. Rezultati ispitivanja poslužit će kao osnova za određivanje N2O u uzorcima otpadnih voda tijekom procesa denitrifikacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
113-0000000-3495 - Razgradnja huminskih kiselina podzemnih voda naprednim oksidacijskim procesima
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek,
Sveučilište u Osijeku - Odjel za kemiju
Profili:
Natalija Velić
(autor)
Mirela Samardžić
(autor)
Damir Hasenay
(autor)
Milan Sak-Bosnar
(autor)
Olivera Galović
(autor)