Pregled bibliografske jedinice broj: 370619
Terotehnološko upravljanje građevinama
Terotehnološko upravljanje građevinama // Organization, Technology and management in construction / Radujković, Mladen ; Mlinarić, Vjeran ; Izetbegović, Jadranko ; Cerić, Anita (ur.).
Zagreb: Hrvatska Udruga za Organizaciju Građenja, 2008. str. 57-57 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 370619 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terotehnološko upravljanje građevinama
(Terotehnological Building Management)
Autori
Vidaković, Držislav ; Brana Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Organization, Technology and management in construction
/ Radujković, Mladen ; Mlinarić, Vjeran ; Izetbegović, Jadranko ; Cerić, Anita - Zagreb : Hrvatska Udruga za Organizaciju Građenja, 2008, 57-57
ISBN
953-96245-8-4
Skup
8. International Conference (5. SENET Conference) Organization, technology and management in construction
Mjesto i datum
Umag, Hrvatska, 17.09.2008. - 20.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Terotehnologija; planiranje; trošak; uporabni vijek
(Terotechnology; planning; cost; service life)
Sažetak
Terotehnološki koncept upravljanja podrazumjeva optimiranje cjeloživotnih prihoda i troškova sustava s velikim udjelom dugotrajne imovine. Zato je pogodan za građevine, pogotovo one koje tijekom cijelog svog životnog vijeka ne mijenjaju vlasnika. Isplativost ulaganja u građevinu u korelaciji je s trajanjem njene uporabe. Opisan je iterativni postupak određivanja planiranog uporabnog vijeka, prema ISO 15686, u fazi koncipiranja i projektiranja. Tada su mogući i najveći utjecaji na troškove za cijeli životni vijek građevine. Svaki projekt obzirom na svoje specifičnosti zahtjeva posebnu analizu izvora troškova i rizika, a za njihovo planiranje i identificiranje pomažu kategorizirane grupe njihovih izvora. U fazi uporabe nužno je na odgovarajući način pratiti stanje građevine, aktivnosti koje se na njoj poduzimaju i troškove koji se za njih vežu. Za to je poželjno formulirati dokumentaciju s tipiziranim vrstama podataka za unos. Kod upravljanja je potrebna programska računalna podrška koja obuhvaća baze podataka i odgovarajuće metode za pomoć pri odlučivanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
0149260
Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek
Profili:
Držislav Vidaković
(autor)