Pregled bibliografske jedinice broj: 370521
Zaštita atmosfere geološkim skladištenjem ugljikovog dioksida
Zaštita atmosfere geološkim skladištenjem ugljikovog dioksida // Znanstveno-stručni skup "Tehnologije zaštite zraka", Zbornik radova / Vasić-Rački, Đurđa (ur.).
Zagreb: Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2008. str. 103-107 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 370521 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita atmosfere geološkim skladištenjem ugljikovog dioksida
(Atmosphere protection by geological storage of carbon dioxide)
Autori
Saftić, Bruno ; Kolenković, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup "Tehnologije zaštite zraka", Zbornik radova
/ Vasić-Rački, Đurđa - Zagreb : Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ), 2008, 103-107
ISBN
978-953-7076-15-3
Skup
Znanstveno-stručni skup "Tehnologije zaštite zraka"
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 21.09.2008. - 24.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sniženje emisija CO2; geološko uskladištenje ugljika; iscrpljena naftna i plinska ležišta; slojevi ugljena; duboki slani vodonosnici; mehanizmi uzamčivanja
(reduction of CO2 emissions; geological storage of carbon; depleted oil and gas reservoirs; coal beds; deep saline aquifers; trapping mechanisms)
Sažetak
Nužno je sniziti emisije ugljikovog dioksida u atmosferu kako bi se spriječilo daljnje napredovanje klimatskih promjena. To je moguće postići istovremenom primjenom različitih mjera, uključujući geološko uskladištenje ugljika. Ono je tehnološki izvedivo, o čemu svjedoče i rezultati demonstracijskih projekata. Vjerojatno će prvi industrijski projekti biti usmjereni na skladištenje CO2 u iscrpljenim naftnim i plinskim ležištima, kao i u djelomično iscrpljenim ležištima u kojima će se vršiti operacije povećanja iscrpka primjenom ugljikovog dioksida kao istiskujućeg fluida. Skladištenje u ležištima ugljena otežano je zbog niske poroznosti i propusnosti ugljena, kao i pojave bubrenja ugljena pri adsorpciji CO2. Najveći potencijalni kapacitet za uskladištenje imaju duboki slani vodonosnici, no za te slojeve rijetko ima dovoljno detaljnih podataka o geološkom sastavu i građi u dubini. Zato postoji potreba za usmjeravanjem istraživanja na ove objekte. Ta se istraživanja mogu provesti istom opremom i sličnom metodologijom kao naftnogeološka i naftnorudarska istraživanja, samo s drugim ciljem – definirati raspoloživi „ geoprostor“ kao da je to mineralni resurs.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-0237 - Stratigrafska i geomatematička istraživanja naftnogeoloških sustava u Hrvatskoj (Velić, Josipa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb