Pregled bibliografske jedinice broj: 370209
Sindromi anksioznosti kod djece oboljele od astme i djece s glavoboljama
Sindromi anksioznosti kod djece oboljele od astme i djece s glavoboljama // XVI. Dani psihologije u Zadru, Knjiga sažetaka / Vulić-Prtorić, Anita ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2008. str. 20-21 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 370209 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sindromi anksioznosti kod djece oboljele od astme i djece s glavoboljama
(Anxiety syndromes in children with asthma and headaches)
Autori
Vulić-Prtorić, Anita ; Grubić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
XVI. Dani psihologije u Zadru, Knjiga sažetaka
/ Vulić-Prtorić, Anita ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2008, 20-21
ISBN
978-953-7237-34-9
Skup
XVI. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.05.2008. - 31.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
anksioznost; astma; glavobolja
(anxiety; asthma; headaches; children)
Sažetak
Utvrđivanje specifičnih profila anksioznih sindroma ima osobitu značajnost u kliničkom radu, te prevenciji i terapiji anksioznih poremećaja u djece koja imaju različite zdravstvene tegobe. U ovom radu prikazani su rezultati istraživanja u kojem je sudjelovao ukupno 131 ispitanik u dobi od 10 do 15 godina, iz dva klinička (djeca koja boluju od glavobolje i djeca koja boluju od astme) i jednog kontrolnog uzorka djece bez zdravstvenih tegoba. Primijenjena su dva upitnika: Skala strahova i anksioznosti za djecu i adolescente SKAD-62 (Vulić-Prtorić, 2002) i Upitnik psihosomatskih simptoma za djecu i adolescente PSS (Vulić-Prtorić, 2005). Uspoređeni su rezultati ove tri skupine s obzirom na razinu anksioznosti u 7 različitih aspekata anksioznosti: ispitnoj, socijalnoj, separacijskoj, opsesivno – kompulzivnim simptomima, simptomima paničnog napada, agorafobije i anksiozne osjetljivosti, te zabrinutosti i sklonosti somatizaciji. Pokazalo se da postoji značajna razlika u svim ispitivanim aspektima anksioznih sindroma između oba klinička i kontrolnog uzorka. Djeca sa zdravstvenim tegobama imaju značajno više rezultate na svim skalama anksioznosti. Nadalje, u ispitivanim uzorcima djece utvrđeni su specifični profili anksioznih sindroma: djeca s glavoboljama imaju najviše anksioznih simptoma u svim aspektima anksioznosti, a najizraženija je zabrinutost i separacijska anksioznost. U profilu anksioznosti djece koja boluju od astme ističu se zabrinutost i opsesivno kompulzivni simptomi, a u profilu zdrave djece najizraženiji su simptomi socijalne anksioznosti. Rezultati ovog istraživanja pokazuju da je utvrđivanje specifičnih klastera anksioznosti kod djece koja imaju različite zdravstvene tegobe od osobitog značaja za psihološki terapijski i preventivni rad.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-0092660-1430 - Psihosocijalni aspekti zdravlja djece i adolescenata
Ustanove:
Sveučilište u Zadru