Pregled bibliografske jedinice broj: 369807
Jasenov štitasti moljac - novi problem na maslini i kruški u Dalmaciji
Jasenov štitasti moljac - novi problem na maslini i kruški u Dalmaciji // Glasilo biljne zaštite, 4 (2007), 237-240 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 369807 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jasenov štitasti moljac - novi problem na maslini i kruški u Dalmaciji
(Siphoninus phillyreae - a pest of olive and pear in Dalmatia)
Autori
Žanić, Katja ; Kačić, Sonja ; Vitanović, Elda ; Katalinić, Miro
Izvornik
Glasilo biljne zaštite (1332-9545) 4
(2007);
237-240
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
jasenov štitasti moljac; maslina; kruška
(Siphoninus phillyreae; olive; pear)
Sažetak
Jasenov štitasti moljac - Siphoninus phillyreae je štetnik samoniklih biljnih vrsta i poljoprivrednih kultura na Sredozemlju i u umjerenim podnebljima. Kako su štitasti moljci, osim ekonomski važnih vrsta, zanemarivani u istraživanjima, ne zna se od kada ova vrsta obitava u Hrvatskoj kao ni njen opseg rasprostranjenosti. Do prije nekoliko godina to je bio štetnik zelenike (Phillyrea spp.) u donjoj etaži sastojina alepskog bora (Pinus halepensis) i šipka (Punica granatum) na okućnicama dalmatinskog priobalja i zaleđa. Od 1997 na spomenutim je biljnim vrstama bilježena izuzetno visoka brojnost štetnika. U procesu oživljavanja hrvatskog maslinarstva, posljednjih desetljeća se podižu suvremeni rasadnici. Tijekom 2003. prvi put je utvrđena zaraza različitih sorata masline, ovim štetnikom, u rasadniku u Kaštel Novom. Širenje štetnika je nastavljeno pa je zaraza utvrđena i u drugim rasadnicima na području Kaštela. Znakovi jake zaraze bili su: veliki broj jedinki različitih starosnih stadija na naličju listova, obilna medna rosa, pojava čađavica te žućenje lišća. Sadnice na kojima je došlo do biotički potenciranog fiziološkog stresa izgubile su i na komercijalnoj vrijednosti. Stoga su poduzete mjere suzbijanja, prskanje mineralnim uljem i primjena šireg razmaka između sadnica u objektima. Do zaraze masline je došlo zbog stvaranja idealnih uvjeta za razvoj štetnika u zaštićenim objektima kao što su: redovito navodnjavanje i ishrana, gusto raspoređene sadnice monokulture i manjak utjecaja prirodnih neprijatelja. Iako se štetnik suzbija u rasadnicima, postoji mogućnost njegovog prenošenja, zaraženim sadnicama, u proizvodne nasade. Šanse za održavanje na maslini u vanjskim uvjetima su veće u maslinicima koji se navodnjavaju. U proljeće 2006 prvi put je zabilježena zaraza kruške jasenovim štitastim moljcem i to zajedno s kruškinom buhom. Kombinirana jaka zaraza krušaka u okolici Splita je dovela do sušenja lišća. Kako se zna da štetnik osim kruške napada i druge kulturne Rosaeae (jabuka, breskava, dunja, marelica) posebno se preporuča pregledavanje plantaža jabuke i breskve u zaobalju. Svrha ovog rada je ukazati na mogućnost proširenja jasenovog štitastog moljca na poljoprivredne kulture, te dati smjernice za rano prepoznavanje i suzbijanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
091-0910468-0364 - Istraživanje i razvoj okolišu povoljnih metoda u zaštiti masline od štetnika (Katalinić, Miro, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts