Pregled bibliografske jedinice broj: 369602
Izdvajanje amonijaka iz otpadnog plina postrojenja za proizvodnju amonijaka
Izdvajanje amonijaka iz otpadnog plina postrojenja za proizvodnju amonijaka // V. susret mladih kemijskih inženjera KNJIGA SAŽETAKA / Matijašić, Gordana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004. str. 21-21 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 369602 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izdvajanje amonijaka iz otpadnog plina postrojenja za proizvodnju amonijaka
(Ammonia recovery from ammonia plant purge gas)
Autori
Šoljić, Ivana ; Špoljarić, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
V. susret mladih kemijskih inženjera KNJIGA SAŽETAKA
/ Matijašić, Gordana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004, 21-21
ISBN
953-6470-17-9
Skup
V. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.02.2004. - 20.02.2004
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
izdvajanje amonijaka; otpadni plin; ChemCAD
(ammonia recovery; purge gas; ChemCAD)
Sažetak
Amonijak je jedna od najviše proizvođenih kemikalija u svijetu. Samo u SAD-u se proizvede više od 17 milijuna tona amonijaka godišnje. Amonijak kao sirovina ima široku primjenu u industriji gnojiva, eksploziva, koristi se u rashladnim sustavima te u industriji polimera. Jedina tvornica u Hrvatskoj koja se bavi proizvodnjom amonijaka je industrija mineralnih gnojiva u Kutini koja je ujedno i jedna od najvećih u jugoistočnoj Europi. Amonijak se koristi kao sirovina za razne vrste dušičnih gnojiva: UREA (najzastupljenije dušično gnojivo u svijetu), KAN, UAN (tekuće gnojivo), AN (amonij-nitrat za poljoprivredu) te NPK (gnojivo srednje i visoke koncentracije hranjiva). Pri procesu proizvodnje amonijaka, nakon reaktora, kondenzacijom se izdvaja amonijak iz smjese plinova, a ostale komponente se jednim djelom recikliraju, a drugim djelom otpuštaju kao otpadni plin radi održavanja konstantnih parcijalnih tlakova dušika i vodika, odnosno konstantnog sadržaja inerata u reaktoru. Otpadni plin sadrži amonijak u količini koja opravdava njegovo izdvajanje i vraćanje u proces ili za druge namjene. Godišnje se nepovratno gubi cca. 960 tona amonijaka u vrijednosti od oko 1 milijun kuna. U ovom radu opisano je idejno rješenje projekta jedinice za izdvajanje amonijaka iz otpadnog plina i to postupkom pranja (apsorpcija amonijaka u vodi), a zatim destilacije (izdvajanje amonijaka iz vodene otopine) dok se voda s dna destilacijske kolone, ponovo koristi za pranje otpadnih plinova
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
0125001
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ivana Šoljić Jerbić
(autor)