Pregled bibliografske jedinice broj: 369372
Objedinjavanje preradbe nafte i petrokemijske proizvodnje u modernim rafinerijama
Objedinjavanje preradbe nafte i petrokemijske proizvodnje u modernim rafinerijama // 41. stručno-znanstveni simpozij GORIVA 2008 / 41 Symposium FUELS 2008: Zbornik sažetaka / Symposium abstracts / Legiša, Ivo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2008. str. A1-6 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 369372 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Objedinjavanje preradbe nafte i petrokemijske proizvodnje u modernim rafinerijama
(Integration of petroleum and petrochemical production processes in modern rafineries)
Autori
Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
41. stručno-znanstveni simpozij GORIVA 2008 / 41 Symposium FUELS 2008: Zbornik sažetaka / Symposium abstracts
/ Legiša, Ivo - Zagreb : Hrvatsko društvo za goriva i maziva, 2008, A1-6
Skup
41. stručno-znanstveni simpozij GORIVA 2008 / 41 Symposium FUELS 2008
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 22.10.2008. - 24.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rafinerija nafte; petrokemija; objedinjavanje; parno krekiranje; uplinjavanje; reformiranje; kogeneracija; FTS; olefini; vodik; sintetička goriva i maziva
(petroleum rafinery; petrochemistry; integration; steam cracking; gasification; reforming; cogeneration; FTS; olefins; hydrogen; synthetic fuels and lubricants)
Sažetak
Rafinerije nafte danas se suočavaju s nesigurnošću opskrbe i visokim, stalno rastućim cijenama sirovine, strogim zakonodavstvom o utjecaju na okoliš i svojstvima proizvoda, kao i jakom konkurencijom. Svi ovi čimbenici potiču ih na snižavanje operativnih troškova gdje god je to izvedivo, i razmatranje ulaganja u tehnološka poboljšanja postojećih postrojenja, kao i izgradnju novih. Pri tome je temeljni cilj proizvodnja većeg udjela i obima vrlo čistih goriva. Stroži propisi o zaštiti okoliša, s ograničenjima na sumpor, NOx i CO2 i potreba za obradom težih frakcija nafte značajno povećavaju potražnju za vodikom. Takva rastuća potražnja zahtjeva od rafinerija investiranje u nove pogone za proizvodnju vodika, uzimajući u obzir i tehnologije uklanjanja i zbrinjavanja nastalog CO2. Postupci plinofikacije također postaju izgledna mogućnost za obradbu teških frakcija nafte, posebice jer uključuju i dobivanje vodika, te kogeneraciju toplinske (para) i električne energije. Dodatne su prednosti ovakvih tehnologija široki raspon mogućih sirovina, koji uz teške rafinerijske ostatake i otpadne tokove, uključuje ugljen i biomasu, a zatim i moguća proizvodnja ultra-čistih sintetskih goriva i kemikalija Fischer-Tropschovim procesom. Stoga je za očekivati da će moderna rafinerija nafte, objedinjavanjem petrokemijskih i tehnologija preradbe nafte napraviti odmak od tradicionalne proizvodnje goriva, pojedinih aromatskih ugljikovodika i propilena, također i prema proizvodnji vodika, petrokemikalija, te električne i toplinske energije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ante Jukić
(autor)