Pregled bibliografske jedinice broj: 366263
Učinkovitost liječenja lamotriginom u različitim vrstama epilepsija i neepileptičkim stanjima
Učinkovitost liječenja lamotriginom u različitim vrstama epilepsija i neepileptičkim stanjima // Abstracts of the 4th Croatian symposium of epilepsies ; u : Neurologia Croatica. Supplement 49 (2000) (S3) 1-115 / Zurak, Niko (ur.).
Zagreb, 2000. str. 9-10 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 366263 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost liječenja lamotriginom u različitim vrstama epilepsija i neepileptičkim stanjima
(Effectiveness of lamotrigine treatment in epilepsies and nonepileptic conditions)
Autori
Marušić Della Marina, Branka ; Čačić, Melita ; Bošnjak-Mejaški, Vlatka ; Duplančić, Ružica ; Lujić, Lucija ; Đuranović, Vlasta ; Rimac, Milan ; Jeren, Lana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Abstracts of the 4th Croatian symposium of epilepsies ; u : Neurologia Croatica. Supplement 49 (2000) (S3) 1-115
/ Zurak, Niko - Zagreb, 2000, 9-10
Skup
Croatian symposium of epilepsie (4 ; 2000)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lamotrigin; epilepsija; terapija
(lamotrigine; epilepsy; therapy)
Sažetak
U petogodišnjem razdoblju, 1996.-2000., pratili smo učinak terapije lamotriginom u djece koja boluju od različitih vrsta epilepsije i neepileptičkih stanja. U tom razdoblju navedenu terapiju je primalo 39 djece, 18 dječaka i 21 djevojčica, u dobi 10 mjeseci do 17 godina i 3 mjeseca. Od epilepsije boluje 28 djece, pri čemu su najzastupljeniji bili bolesnici s parcijalnom epilepsijom sa sekundarnom generalizacijom (9 djece) i Lennox-Gastautovim sindromom (6 djece). Neepileptička stanja liječena su lamotriginom u 11 djece, pri čemu je većina imala nerazvijen govor (7 djece) često udružen sa smetnjama ponašanja, poremećaj komunikacije (2 djece) i poteškoće učenja (2 djece). Kod bolesnika s neepileptičkim poremećajima, monoterapiju lamotriginoa primalo je 10-ero djece, dok je jedan primao i karbamazepin. Kod oboljelih od epilepsije, svega tri bolesnika su primala monoterapiju lamotriginom, dok su 23 bili na dvojnoj antiepileptčkoj terapiji (najčešće u kombinaciji s valproatom), a dvoje je djece primalo trojnu antiepileptčku terapiju. Uspješnost terapije je praćena promjenama u učestalosti napadaja, promjenama u EEG nalazima i psihologijskim testiranjem. Prateći učestalost samih napadaja, poboljšanje je nastupilo u 20 bolesnika, pogoršanje kod dvoje, a kod petoro nije uočena nikakva promjena. EEG nalaz u epileptičkih bolesnika je poboljšan u 13 bolesnika, pogoršan u jednoga, a nepromijenjen je u 13. Kod neepileptičkih stanja poboljšanje u EEG-u je uočeno u 7 djece, pogoršanje kod jednoga, dok kod dvoje nije bilo promjena u nalazu. Zaključno možemo reći da je liječenje lamotriginom bilo uspješno u većine bolesnika, podnošljivost lijeka bila je vrlo dobra, a nuspojave izrazito rijetke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta
Profili:
Vlasta Đuranović
(autor)
Milan Rimac
(autor)
Branka Marušić-Della Marina
(autor)
Vlatka Mejaški-Bošnjak
(autor)
Melita Čačić Hribljan
(autor)
Ružica Duplančić
(autor)
Lucija Lujić
(autor)