Pregled bibliografske jedinice broj: 366077
Višefunkcionalna polimerna poboljšavala reoloških svojstava mazivih ulja
Višefunkcionalna polimerna poboljšavala reoloških svojstava mazivih ulja // XII. Ružičkini dani : Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva : Zbornik radova i sažetaka / Tomas, Srećko ; Hasenay, Damir ; Hasenay, Sanda ; Blažević, Maja (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2008. str. 107-107 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 366077 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višefunkcionalna polimerna poboljšavala reoloških svojstava mazivih ulja
(Multifunctional polymer additives as lubricating oil rheology modifiers)
Autori
Šoljić, Ivana ; Jukić, Ante ; Janović, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XII. Ružičkini dani : Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva : Zbornik radova i sažetaka
/ Tomas, Srećko ; Hasenay, Damir ; Hasenay, Sanda ; Blažević, Maja - Osijek : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2008, 107-107
ISBN
978-953-6894-35-2
Skup
Ružičkini dani - Znanost i nove tehnologije u razvoju gospodarstva (12 ; 2008)
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 18.09.2008. - 19.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
višefunkcionalni aditivi; reološka svojstva; terpolimerizacija; kinetika reakcije
(multifunctional additives; rheological properties; terpolymerization; kinetics)
Sažetak
Kopolimeri na temelju n-alkil metakrilata i stirena upotrebljavaju se kao poboljšavala indeksa viskoznosti i stiništa mazivih motornih ulja. U novije vrijeme, istraživanja se usmjeravaju prema razvoju polimera koji sadrže određene funkcionalne skupine s ciljem poboljšanja smične stabilnosti, kao i pospješivanja detergentnih i disperzantnih svojstava. Sve oštriji propisi vezani uz emisije štetnih plinova pridonijeli su razvitku novih motornih sustava (npr. EGR u dieselskim motorima) koji učinkovito smanjuju emisije NOx plinova u atmosferu. Međutim, istodobno dolazi do povećanog stvaranja karboniziranih taloga u motornim uljima. Funkcionalni, polarni dio polimernog aditiva čestice taloga dispergira u ulju, koje se nakon određenog vremena zamjenjuje svježim. Na taj način sprječava se taloženje nepoželjnih produkata sagorijevanja na vitalnim dijelovima motora i omogućava njegov učinkovitiji rad uz smanjenje štetnih emisija. Produljuje se i vijek trajanja motora, a smanjenjem trenja smanjuje se i potrošnja goriva. Najčešći komonomeri kojima se postižu dobra detergentna i disperzna svojstva polimernih aditiva su oni s funkcionalnim skupinama na osnovi kisika i dušika. U ovom radu istraženi su kinetika reakcije radikalske terpolimerizacije stirena, dodecil-metakrilata i dimetilaminoetil-metakrilata, kao i reološka svojstva otopina terpolimera u mineralnom baznom ulju. Terpolimerizacije su provedene u otopini toluena i baznog ulja uz difunkcionalni peroksidni inicijator, izotermno i u širokom području sastava. Azeotropnost sustava i sastav terpolimera u ovisnosti o sastavu smjese monomera, određeni su primjenom Alfrey-Goldfingerove jednadžbe, gdje je xMi molarni udio monomera Mi u smjesi monomera, a xPi molarni udio monomernih jedinica -Mi- u terpolimeru. Omjeri kopolimerizacijskih reaktivnosti, rij, izračunati su na temelju prethodno provedenih neovisnih eksperimenata. Otopinama terpolimera u ulju određeni su kinematička viskoznost na 40 oC i 100 oC, indeks viskoznosti, indeks smične stabilnosti i stinište. Ustanovljeno je da već i vrlo mali udjel funkcionalnog monomera DMAEMA ima znatan utjecaj na vrijednosti primjenskih reoloških svojstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb