Pregled bibliografske jedinice broj: 36600
Pravokutnovalna voltametrija površinskih redoks-reakcija
Pravokutnovalna voltametrija površinskih redoks-reakcija, 1999., doktorska disertacija, Institu "Ruđer Bošković" i Prehrambeno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 36600 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravokutnovalna voltametrija površinskih redoks-reakcija
(Square-wave voltammetry of surface redox reactions)
Autori
Mirčeski, Valentin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Institu "Ruđer Bošković" i Prehrambeno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.09
Godina
1999
Stranica
152
Mentor
Lovrić, Milivoj
Ključne riječi
pravokutnovalna voltametrija; površinske redoks-reakcije; numeričke simulacije; kinetička mjerenja
(square-wave voltammetry; surface redox reaction; numerical simulations; kinetics measurements)
Sažetak
U radu je istraženo teorijski i eksperimentalno nekoliko tipova elektrodnih mehanizama uz adsorpciju reaktanta i produkta redoks reakcije ili formiranjem taloga teško topljive soli na površini radne elektrode, u uvjetima pravokutnovalne voltametrije (eng. SWV). Proučeni su slijedeći mehanizmi: površinska-redoks reakcija čvrsto adsorbiranog redoks-para, redoks-reakcija uz adsorpciju reaktanta i slijedom homogenom kemijskom reakcijom produkta (EC mehanizam uz adsorpciju reaktanta), površinska redoks-reakcija čvrsto adsorbiranog redoks-para praćena kemijskom reakcijom produkta (površinski EC mehanizam), redukcija tankog sloja teško topljivog spoja nataloženog na površini živine elektrode (mehanizam katodnog otapanja I reda), mehanizam katodnog otapanja II reda i mehanizam katodnog otapanja I reda kompliciran adsorpcijom liganda.
Za proučavane elektrodne mehanizme razvijeni su matematički modeli. Proučavane su teorijske ovisnosti svojstva bezdimenzionih odziva o parametrima kinetike redoks-reakcije i parametrima voltametrijske pobude. Posebna pažnja je posvećena onim svojstvima voltametrijskog odziva koja se mogu koristiti za mjerenje cijepanja SWV odziva.
Teorijska predviđanja su uspoređena s eksperimentima koji su povezani s alizarinskim crvenilom S i probukolom, azobenzenom, L-cisteinom i 6-propil-2-tiouracilom. Elektrokemijski odzivi ovih spojeva pod uvjetima SWV u skladu su s teorijskim rezultatima. Koristeći pojave cijepanja SWV odziva i kvazireverzibilnog maksimuma, procjenjeni su kinetički parametri redok-reakcije alizarinskog crvenila S, probukola i 6-propil-2-tiouracila.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA