Pregled bibliografske jedinice broj: 36554
Usporedna kinematička analiza juniorske i seniorske izvedbe salta natrag
Usporedna kinematička analiza juniorske i seniorske izvedbe salta natrag // 2. Međunarodna znanstvena konferencija / Milanović, Dragan (ur.).
Zagreb: Fakultet za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu, 1999. str. 225-228 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 36554 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedna kinematička analiza juniorske i seniorske izvedbe salta natrag
(Comparative kinematic analysis of the execution of the somersault backwards in juniors and seniors)
Autori
Krističević, Tomislav ; Hraski, Željko ; Dragičević, Slobodan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. Međunarodna znanstvena konferencija
/ Milanović, Dragan - Zagreb : Fakultet za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu, 1999, 225-228
Skup
Kineziologija za 21. stoljeće
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 22.09.1999. - 26.09.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
gimnastika; salto natrag; kinematika
(gymnastic; somersault backwards; kinematics)
Sažetak
Unutar brojnih mogućih varijanti salta natrag, pruženi salto natrag postao je osnova moderne akrobatike u vježbama na tlu. Shodno tome, obzirom na moguću daljnju nadgradnju u akrobatski kompleksnije strukture, razumljiv je i veliki značaj pravilne izvedbe ovog elementa. Cilj ovog rada bio je da se na osnovu usporedne kinematičke analize izvedbe pruženog salta natrag jednog mladog vježbača i jednog vrhunskog seniorskog natjecatelja utvrde razlike u osnovnim komponentama tehnike. Snimanje video materijala izvršeno je dvjema video kamerama, brzinom od 60 slika u sekundi. Osnovno procesiranje i obrada podataka izvršena je prema standardima APAS ( Ariel Preformance Analysis Sistem). Na osnovu dobivenih rezultata može se zaključiti da se uzroci razlika analziranih salta zasnivaju na različitoj tehnici izvedbe odraza. Tako, pruženi salto natrag juniora karakteriziraju vrijednosti odraznih komponenti horizontalne i vertikalne brzine CT koje značajno odstupaju od optimalnih vrijednosti što ih je ostvario senior. Posljedica navedenog je niži i duži salto juniora što se, dakako, razlikuje od konvencija koje pretpostavalja važeći Pravilnik FIG-e. U nastojanju da se izbjegnu ovi nedostaci, trebalo bi poboljšati tehniku odraza, prije svega kroz efikasniji transver horizontalnog u vertikalni impuls odraza.
Izvorni jezik
Hrvatski