Pregled bibliografske jedinice broj: 365438
Preživljavanje Francisella tularensis subsp. novicida prema različitim temperaturama
Preživljavanje Francisella tularensis subsp. novicida prema različitim temperaturama, 2008., diplomski rad, preddiplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 365438 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preživljavanje Francisella tularensis subsp. novicida prema različitim temperaturama
(Termoresistance of Francisella tularensis subsp. novicida)
Autori
Lazarić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
09.09
Godina
2008
Stranica
36
Mentor
Šantić, Marina
Ključne riječi
Francisella; termorezistencija; cfu
(Francisella; termoresistance; cfu)
Sažetak
Francisella tularensis je mala gram-negativna, pleomorfna kokobakterija ( 0, 2 x 0, 2-0, 7  m ). Nepokretana je, asporogena i ne posjeduje pile. Ima tanku kapsulu građenu prvenstveno od lipida. Optimalni pH sredine za rast je između 6.8 i 7.3. Na podlogama sa dodatkom krvi oko kolonija vidljiva je uska zona alfa-hemolize. Ova bakterija raste na podlogama koje su obogaćene animalnim bjelančevinama i cistinom. Francizele mogu preživjeti mjesecima na niskoj temperaturi, u vodi, blatu ili leševima životinja. Ako se pohrane na -70˚ C ili se liofiliziraju, virulenciju mogu zadržati godinama. Također mogu preživjeti zagrijevanje na temperaturama od 42-65˚ C, te u hrani i vodi. F. tularensis je intracelularni parazit i sposobna je inficirati veliki broj staničnih tipova od kojih su glavni makrofagi za razmnožavanje in vivo. Postoje četiri podvrste F. tularensis: tularensis (tip A), holartica (tip B), mediasiatica i novicida. F. tularensis tip A nalazi se samo u sjevernoj Americi i uzročnik je visoko virulentan. F. tularensis tip B je manje virulentan za zečeve, ali i za ljude, a postoji u sjevernoj Americi i Europi. F. tularensis subsp. holartica je manje virulentna, osobito za ljude jer je diseminacija sporija i uzrokuje lakši oblik bolesti. F.tularensis subsp. mediasiatica ima jedinstvene biokemijske osobine i izolirana je samo u Kazahstanu i Turkmenistanu u centralnoj Aziji, te pokazuje virulenciju za organizme slične kao F. tularensis tip B. Primarni rezervoar tularemije su sisavci kao što su: zečevi, glodavci, a vektori prijenosa bolesti: muhe i komarci. Uzročnik može ući u organizam na više načina i mjesta, pa tako klinička slika bolesti može biti različita. Oblike bolesti možemo podijeliti na unutarnje i vanjske. Vanjski oblici su: ulceroglandularni (kontakt sa životinjom, ugriz), glandularni, okuloglandularni (umivanje zagađenim vodom, zagađeni prsti), anginozni (tonzile), a unutarnji oblici su: plućni (udisanje zraka kontaminiranog uzročnikom), abdominalni (jedenje zaraženog mesa ili pijenje vode), tifoidni (septički, gripozni ; ovaj oblik može praktički nastati kod bilo kojeg načina infekcije, odnosno bez obzira na mjesto ulaska uzročnika). Dijagnoza se može postaviti i izolacijom organizma iz lezije, limfnog čvora ili sputuma, no taj je laboratorijski postupak potencijalno opasan. U liječenim slučajevima gotovo i nema smrtnosti, dok kod neliječenih slučajeva iznosi oko 6%. Izolati F. tularensis pokazuju dobru osjetljivost na streptomicin, gentamicin, tetracikline, kloramfenikol i tobramicin. Ovaj rad je rađen s ciljem dobivanja podataka o mogućnosti preživljavanja F. tularensis subsp. novicida pri temperaturama od 42º ; ; C, 55º ; ; C, 60º ; ; C i 65º ; ; C. Rezultati pokazuju da F. tularensis subsp. novicida preživljava na svim ovim temperaturama tijekom vremena inkubacije od 60 minuta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0621273-0950 - Francisella tularensis-unutarstanični život i patogeneza tularemije u miša (Šantić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Marina Šantić
(mentor)