Pregled bibliografske jedinice broj: 365420
Perspektive hrvatske industrije mesa peradi
Perspektive hrvatske industrije mesa peradi // Agronomski glasnik, 70 (2008), 57-72 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 365420 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Perspektive hrvatske industrije mesa peradi
(The Perspectives of Croatian poultry meat industry)
Autori
Hadelan, Lari ; Grgić, Zoran ; Očić, Vesna ; Šakić, Branka
Izvornik
Agronomski glasnik (0002-1954) 70
(2008);
57-72
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
peradarska mesna industrija ; perspektiva ; pokazatelji uspjeha
(poultry meat ; perspective ; business success indicator)
Sažetak
Peradarska industrija jedan je od rijetkih segmenata prehrambenog sektora u kojem je Hrvatska ostvarila samodostatnost. S godišnjom proizvodnjom od oko 100.000 tona mesa peradi, hrvatska peradarska mesna industrija zadovoljava domaće potrebe, ali i u izvozu pronalazi važan oslonac poslovanja. Bijelo meso s koeficijentom dohodovne elastičnosti većim od 1, pripada skupini proizvoda čija potrošnja raste s porastom dohotka zbog čega se može pretpostaviti da će njegova potrošnja u Hrvatskoj i svijetu nadalje rasti. U prilog tome idu i iskustva tranzicijskih zemalja koje su povećavale proizvodnju tijekom procesa pristupanja Europskoj Uniji. Najveći hrvatski proizvođači KOKA d.d. i PIPO Čakovec d.o.o. ostvaruju uspješne poslovne rezultate čak i u kriznim uvjetima kakvi su zbog pojave ptičje gripe bili krajem 2005. godine. Puris Pazin u isto vrijeme i na istom tržištu ostvaruje gubitke što ukazuje na slabosti menadžmenta u zauzimanju važnijih tržišnih pozicija. Analiza poslovanja KOKE d.d. pokazuje da je ova tvrtka u 2006. godini ostvarila bolje rezultate od slovenske Perutnine Ptuj, a u relativnim pokazateljima bolje i od najvećeg europskog proizvođača mesa peradi tvrtke DOUX. Unatoč nešto nižoj profitabilnosti kapitala koja je i inače svojstvena industriji bijelog mesa, financijski pokazatelji KOKE d.d. ukazuju na dobru perspektivu ove tvrtke u utakmici s najvećim europskim konkurentima. Obzirom na vrijednost koeficijenta ekonomičnosti od 1, 07, koeficijenta tekuće likvidnosti od 1, 89 i povrata uloženog kapitala od 7, 22% poslovni rezultati KOKE d.d. dokaz su visokog potencijala u nadmetanju na europskom tržištu mesa peradi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-178-1782223-2031 - Uporaba višekriterijske analize u poslovnom odlučivanju obiteljskog gospodarstva (Par, Vjekoslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- AGRIS International
- BIOSIS Previews (Biological Abstracts)
- CAB Abstracts