Pregled bibliografske jedinice broj: 364751
Točkasti izvor tranzijentne struje u višeslojnom sredstvu
Točkasti izvor tranzijentne struje u višeslojnom sredstvu, 2008., diplomski rad, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
CROSBI ID: 364751 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Točkasti izvor tranzijentne struje u višeslojnom sredstvu
(Transient current point source in multilayer medium)
Autori
Vranješ, Joze
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Split
Datum
19.06
Godina
2008
Stranica
57
Mentor
Vujević, Slavko
Ključne riječi
tranzijentna struja; višeslojno sredstvo; Heidlerova funkcija; točkasti izvor
(transient current; multilayer medium; Heidler function; point source)
Sažetak
U ovom diplomskom radu obrađena je problematika točkastog izvora harmonijske struje u višeslojnom horizontalno složenom sredstvu, gdje je prvi sloj zrak, dok ostali slojevi pripadaju višeslojnom tlu. Posebna pažnja posvećena je graničnom slučaju kad u nekom od slojeva tla harmonijski izvor struje postaje istosmjerni izvor struje. Prvo poglavlje diplomskog rada je uvodno i u njemu je dan uvod u problematiku točkastog izvora tranzijentne struje u višeslojnom sredstvu. U drugom poglavlju opisan je višeslojno horizontalni složeni model sredstva u kojem se računa raspodjela tranzijentnog potencijala. Većina do sada razvijenih tranzijentnih elektromagnetskih modela ograničena je na homogeno tlo, odnosno na dvoslojno sredstvo (tlo i zrak). Tek se u posljednjih nekoliko godina pojavljuju i tranzijentni elektromagnetski modeli koji uvažavaju višeslojno tlo. U trećem poglavlju prikazane su Maxwellove diferencijalne jednadžbe za izmjenično harmonijski promjenjivo elektromagnetsko polje. Za kvazistatičku raspodjelu polja Helmholtzova diferencijalna jednadžba svodi se na Poissonovu diferencijanu jednadžbu, a potom se rješava Poissonova diferencijana jednadžba i naknadno se uvodi retardacija potencijala. U četvrtom poglavlju opisan je granični slučaj kad izvor struje postaje istosmjerni te je opisana raspodjela potencijala za točkasti izvor istosmjerne struje u višeslojnom sredstvu. Promatra se slučaj u kojem se točkasti izvor istosmjerne struje nalazi u nekom od slojeva višeslojnog tla. Točkasti izvor istosmjerne struje u zraku nije moguće ostvariti ako se uzme uobičajena pretpostavka da je provodnost zraka jednaka nuli. U petom poglavlju opisan je točkasti izvor tranzijentne struje u višeslojnom tlu. Prilikom promatranja točkastog izvora tranzijentne struje u višeslojnom tlu, s praktičnog stajališta, najzanimljivije je promatrati struju munje. Ovdje je prikazan opis tranzijentne struje pomoću Heidlerove funkcije, preslikavanje tranzijentne struje iz vremenske u frekvencijsku domenu i izračun raspodjele potencijala pomoću IFFT algoritma. U šestom poglavlju prikazani su primjeri izračuna raspodjele potencijala duž pravca i u jednoj točki za različite položaje točkastog izvora, tj za slučaj kada se točkasti izvor nalazi u prvom, drugom i trećem sloju tla.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
023-0000000-3271 - Razvoj naprednih algoritama za modeliranje elektromagnetskih pojava (Vujević, Slavko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split
Profili:
Slavko Vujević
(mentor)