Pregled bibliografske jedinice broj: 364372
Pastirsko pismo katoličkih biskupa Jugoslavije od 20. rujna 1945. godine i crkveno-državni odnosi
Pastirsko pismo katoličkih biskupa Jugoslavije od 20. rujna 1945. godine i crkveno-državni odnosi // Tkalčić -godišnjak Društva za povijesnicu Zagrebačke nadbiskupije, 6 (2002), 139-190 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 364372 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pastirsko pismo katoličkih biskupa Jugoslavije od 20. rujna 1945. godine i crkveno-državni odnosi
(The pastoral letter of Yugoslav catholic bishops from September 20, 1945 and relations between the Catholic Church and the state authorities)
Autori
Akmadža, Miroslav
Izvornik
Tkalčić -godišnjak Društva za povijesnicu Zagrebačke nadbiskupije (1331-3517) 6
(2002);
139-190
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pastirsko pismo; crkva; Jugoslavija
(The pastoral letter; church; Yugoslav)
Sažetak
Od 17. do 22. rujna 1945. godine u Zagrebu su održane Biskupske konferencije katoličkog episkopata Jugoslavije. Na konferencijama koje su održane pod predsjedanjem zagrebačkog nadbiskupa dr. Alojzija Stepinca, prvenstveno su razmatrani problemi položaja Katolčke crkve u prvim mjesecima postojanja komunističke Jugoslavije. Biskupi su tijekom zasjedanja poslali pismo predsjedniku jugoslavenske vlade J.B. Titu, okružnicu katoličkim svećenicimai i pismo vjernicima, poznatije kao pastirsko pismo. Poseban značaj imalo je pastirsko pismo jer je ono bilo upućeno vjernicima, tj. široj javnosti. U pastirskom pismu oštro je kritiziran odnos komunističkog režima u Jugoslaviji prema Katoličkoj crkvi, te su te kritike potkrijepljene pojedinim primjerima gušenja vjerskih sloboda, kao npr.: ubijanja i zatvaranja katoličkog svećenstva, zabrana katoličkog tiska, zabrana i onemogućavanje provođenja katehizacije, zatvaranje i onemogućavanje rada vjerskih škola, nepriznavanje u crkvi sklopljenog braka, agrarna reforma i drugi oblici oduzimanja crkvene imovine, itd. Pastirsko pismo imalo je snažan odjek u narodu, a dospjelo je i u međunarodne institucije i medije. Komunistički režim oštro je reagirao na pastirsko pismo, optužujući Katoličku crkvu za otvoreni napad na režim i jugoslavensku državu uopće. Nakon pastirskog pisma komunistički režim krenuo je u još oštriji obračun sa Katoličkom crkvom, što je dovelo do daljnih osuda i zatvaranja svećenika i biskupa, pa tako i samog nadbiskupa dr. Alojzija Stepinca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Profili:
Miroslav Akmadža
(autor)