Pregled bibliografske jedinice broj: 364298
Genetička istraživanja salmonida donje Neretve
Genetička istraživanja salmonida donje Neretve // Zbornik radova znanstveno - stručnog skupa "Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače" / Skaramuca, Boško ; Dulčić, Jakov (ur.).
Dubrovnik: Sveučilište u Dubrovniku ; EastWest Institute, 2007. str. 115-117 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 364298 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genetička istraživanja salmonida donje Neretve
(Genetic analysis of salmonids inhabiting the lower River Neretva)
Autori
Snoj, Aleš ; Sušnik, Simona ; Glamuzina, Branko ; Bogut, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik radova znanstveno - stručnog skupa "Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače"
/ Skaramuca, Boško ; Dulčić, Jakov - Dubrovnik : Sveučilište u Dubrovniku ; EastWest Institute, 2007, 115-117
ISBN
978-953-7153-18-2
Skup
Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače
Mjesto i datum
Park prirode, 14.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Salmo dentex; zubatak; zubara; hibridizacija; Neretva
(Salmo dentex; the River Neretva; hybridization)
Sažetak
Donju Neretvu naseljavaju mekousna pastrva Salmo obtusirostris, jadranska potočara S. farioides, glavatica S. marmoratus, dunavska i atlantska linija potočare i zubatak S. dentex, kojeg identitet još nije utvrđen. U donjoj Neretvi živi i neopisani salmonid s nadimkom ?zubara?. Kako bi se utvrdio filogenetski i taksonomski status zubatka i zubare, započete su analize uključujući mitohondrijsku i mikrosatelitnu DNA salmonida donje Neretve. Između 60 mekousnih, 20 zubataka, dvaju zubara i dvaju potočara određenih prema fenotipu, analiza mikrosatelitne DNA identificirala je dvije zasebne grupe sadržavajući (1) većinu mekousnih (2) većinu zubataka uključujući i jednu zubaru. Preostale mekousne i zubatki, potočare i zubara stvarali su nehomogeno mnoštvo, prepoznato kao hibridi. Zasebna grupa mekousnih odražavala je haplotip mtDNA, već od ranije karakterističan za mekousnu, dok je u grupi zubataka pronađen haplotip AdN, poznat kao najčešći u Neretvi i karakterističan za autohtonu potočaru i glavaticu. U hibridnoj populaciji, kod zubataka nalazi se AdN, dok je kod mekousne, zubare i potočare pronađen haplotip karakterističan za atlantsku liniju potočare. Prema mikrosatelitnoj DNA zubatak je zasebna genetička linija. Sinapomorfan haplotip pronađen kod zubatka ukazuje da se radi o mladoj filogenetskoj liniji koja se vjerojatno nalazi u procesu simpatrične specijacije vezane za specifičnu ekološku nišu. U donjoj Neretvi hibridizacija između simpatričnih pastrvi pokazala se dosta česta i zubara predstavlja jednu od hibridnih formi. Hibridizacija je vjerojatno pokrenuta od alohtonih linija, što je po pitanju očuvanja domaćih pastrva vrlo zabrinjujuće. Opisane rezultate treba shvatiti kao preliminarne jer je za jasniju genetičku strukturu salmonida donje Neretve bitno analizirati još autohtonu potočaru i glavaticu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku