Pregled bibliografske jedinice broj: 364187
Procjena učinka regulacije hidrološkog sustava na riblje populacije u Mostarskom blatu
Procjena učinka regulacije hidrološkog sustava na riblje populacije u Mostarskom blatu // Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače / Skaramuca, Boško ; Dulčić, Jakov (ur.).
Dubrovnik: Sveučilište ; EastWest Institute, 2007. str. 129-135 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 364187 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena učinka regulacije hidrološkog sustava na riblje populacije u Mostarskom blatu
(Assessment of hydrological system regulation and its effect on fish population in the area of Mostarsko blato)
Autori
Bogut, Ivan ; Pavličević, Jerko ; Petrović, Danijela ; Ivanković, Stanko ; Ivanković, Marko ; Galović, Dalida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače
/ Skaramuca, Boško ; Dulčić, Jakov - Dubrovnik : Sveučilište ; EastWest Institute, 2007, 129-135
ISBN
978-953-7153-18-2
Skup
Znanstveno-stručni skup Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 14.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
hidrološki sustav; riblje populacije; ugroženost; Mostarsko blato; BiH
(hydrological system; fish populations; endangerment; Mostarsko blato; Bosnia and Herzegovina)
Sažetak
Mostarsko blato površine 3800 ha je najniži horizont u slijevu rijeke Lištice. Smješteno je na nadmorskoj visini od 225 m.n.m. do 245 m.n.m., a okruženo je brdima Orlovcem, Mikuljačom, Viračom, Trlom i Vardom. Srednja godišnja temperatura zraka je 14 oC. Najhladniji mjeseci su prosinac, siječanj i veljača, a najtopliji srpanj i kolovoz. Područje Mostarskog blata ima godišnje padaline od 1780 l/m2 s oko 140 kišnih dana tijekom godine. Osim rijeke Lištice i povremene rijeke Ugrovače koja je bujičnog karaktera u središnjem dijelu polja, rijeka Lištica prima vode Crnašnice i Mokrašnice. Problem plavljenja Mostarskog blata razmatra se jos od 1900. godine. U cilju smanjenja poplava projektiran je i 1947. godine izgrađen tunel Varda. Voda se osim tunelom iz Mostarskog blata odvodi i ponorima Krenica, Košina, Renkovača te Kruševo ponorom i Velikom jamom. Navedeni ponori važni su za pojavu endemske riblje vrste prikanca (Phoxinellus pseudalepidotus). Prema starijim literaturnim podacima osim prikanca i potočne pastrve (Salmo trutta m.fario) u rijeci Lištici obitavala je neretvanska mekousna (Salmothymus obtusirostris oxyrhynchus) i jegulja (Anguilla anguilla). Danas u rijeci Lištici i porječjima žive samo tri riblje vrste: prikanac, potočna i dužičasta pastrva. Uvidom u dokumentaciju izgradnje hidroelektrane Mostarsko blato i djelomičnim uređenjem korita rijeke Lištice, mišljenja smo da neće doći do ugroze ribljih vrsta koje naseljavaju rijeku Lišticu i porječja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku