Pregled bibliografske jedinice broj: 364157
Endemska ihtiofauna sliva rijeke Neretve i njenih pritoka i stanje ugroženosti prema IUCN - u
Endemska ihtiofauna sliva rijeke Neretve i njenih pritoka i stanje ugroženosti prema IUCN - u // Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače : zbornik radova znanstveno-stručnog skupa / Skaramuca, Boško ; Dulčić, Jakov (ur.).
Dubrovnik: Sveučilište u Dubrovniku ; EastWest Institute, 2007. str. 43-46 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 364157 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Endemska ihtiofauna sliva rijeke Neretve i njenih pritoka i stanje ugroženosti prema IUCN - u
(Endemic fish of the Neretva river drainage and its status of endangerment (IUCN))
Autori
Mrakovčić, Milorad ; Brigić, Andreja ; Mišetić, Stjepan ; Marčić, Zoran ; Ćaleta, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače : zbornik radova znanstveno-stručnog skupa
/ Skaramuca, Boško ; Dulčić, Jakov - Dubrovnik : Sveučilište u Dubrovniku ; EastWest Institute, 2007, 43-46
ISBN
978-953-7153-18-2
Skup
Znanstveno-stručni skup Ugrožene i endemske vrste riba u slivovima rijeka Neretve, Trebišnjice i Morače
Mjesto i datum
Čapljina, Bosna i Hercegovina, 14.12.2007. - 15.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
endemske ribe; rijeka Neretva; ugroženost; IUCN
(endemic fish; river Neretva; endangerment; IUCN)
Sažetak
Krške vodotoke Dinarida Hrvatske nastanjuje 15% od ukupno 546 vrsta riba u Europi. Vodotoke tog područja naseljava velik broj endemskih vrsta riba. Prema Smith & Darwall 2006. rijeka Neretva, zajedno s četiri druga područja u Mediteranu, ima najveći broj ugroženih slatkovodnih vrsta riba. Stupanj endemizma u krškoj ekoregiji je veći od 10% ukupnog broja ribljih vrsta. Iako su ribe koje naseljavaju ovo područje bile zanimljive ihtiolozima već u 19. stoljeću, fauna riba delte Neretve i pritoka nije nikad bila sistematski istražena s taksonomskog aspekta (Heckel & Kner 1858, Kolombatović 1907, Heintz 1908). Brojne vrste riba koje naseljavaju ovo područje imaju vrlo uzak i ograničen areal, te su ugrožene i nalaze se na Crvenom popisu ugroženih riba IUCN-a 2006. Jadranski slijev nastanjuje 88 vrsta riba, od toga su 44 vrste endemi Sredozemlja, od kojih je 41 vrsta endem jadranskog slijeva. Endemskih vrsta koje nastanjuju krške rijeke jadranskog slijeva samo u Hrvatskoj je 16. Više od polovice slatkovodnih vrsta riba jadranskog slijeva nastanjuje rijeke Neretvu, Omblu, Trebišnjicu, Moraču i njihove pritoke, a više od 30 ih je autohtono. Utvrđene vrste pripadaju u više od 22 porodice, a najbrojnija je porodica Cyprinidae s 20 vrsta, potom slijede porodice Salmonidae sa šest vrsta, Gobiidae i Mugilidae s tri vrste, te Petromyzontidae sa dvije vrste. Ihtiofauna delte Neretve je bogata endemskim vrstama te ovdje obitava više od 20 endemskih vrsta, od toga 18 vrsta su endemi jadranskog slijeva, a tri su endemi Hrvatske. Čak šest vrsta riba nastanjuje samo ovo područje, a to su: Salmothymus obtusirostris, Cobitis narentana, Chondrostoma knerii, Rutilus basak, Knipowitschia croatica i K. radovici. Status i kategorija ugroženosti je prikazana za sljedeće rodove: Lampetra, Acipenser, Salmo, Salmothymus, Cobitis, Alburnus, Chondrostoma, Squalius, Delminichtys, Phoxinellus, Rutilus, Knipowitschia i Pomatoschistus. Gotovo polovica vrsta (45%) od ukupnog broja vrsta koje nastanjuju ovo područje se nalaze u nekoj od kategorija ugroženosti, a uglavnom je riječ o endemskim vrstama. Prirodna staništa u kojima borave endemske vrste u novije se vrijeme sve više narušavaju zbog različitih ljudskih aktivnosti koje imaju dalekosežne posljedice pa je šest endemskih vrsta kritično ugroženo, sedam endemskih vrsta je ugroženo, pet endemskih vrsta je osjetljivo, dvije endemske vrste su u kategoriji nedovoljno poznatih vrsta, a jedna vrsta je gotovo ugrožena. Cjelokupna zajednica riba ovog područja je ugrožena uslijed različitih ljudskih aktivnost, poput: izgradnje brana i akumulacija, melioracija i regulacija vodotoka, onečišćenjem iz industrijskih i poljoprivrednih izvora i unosom alohtonih vrsta riba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku
Profili:
Milorad Mrakovčić
(autor)
Marko Ćaleta
(autor)
Zoran Marčić
(autor)
Andreja Brigić
(autor)
Stjepan Mišetić
(autor)