Pregled bibliografske jedinice broj: 364143
Kotorski iseljenici i hrvatska bratovština sv. Jurja i Tripuna u Mlecima (XV.-XVIII. st.)
Kotorski iseljenici i hrvatska bratovština sv. Jurja i Tripuna u Mlecima (XV.-XVIII. st.) // Croatica Christiana periodica, 32 (2008), 61; 18-34 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 364143 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kotorski iseljenici i hrvatska bratovština sv. Jurja i Tripuna u Mlecima (XV.-XVIII. st.)
(Emigrants from Kotor and the Croatian Confraternity of SS. George and Tryphon in Venice (from the Fifteenth to the Eighteenth Century))
Autori
Čoralić, Lovorka
Izvornik
Croatica Christiana periodica (0350-7823) 32
(2008), 61;
18-34
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Boka kotorska; Kotor; Mleci; Mletačka Republika; migracije; bratovštine; crkvena povijest; rani novi vijek
(Boka kotorska; Kotor; Venice; Republic of Venice; migrations; confraternities; ecclesiastical history; Early Modern Age)
Sažetak
Iseljenici iz grada Kotora činili su tijekom prošlih vjekova, a posebice u razdoblju najučestalijih hrvatskih prekojadranskih iseljavanja (od oko 1450. do oko 1550. godine), brojčano najdominantniju zavičajnu useljeničku skupinu u Mlecima. Posebno djelatni kao vješti pomorci, obrtnici i trgovci, Kotorani su se prema svojoj imućnosti ubrajali u elitniji dio onodobnog hrvatskog iseljeništva, pridonoseći ugledu, društvenoj cijenjenosti i prepoznatljivosti hrvatske nacionalne zajednice. Jedna od najvažnijih sastavnica iz gradivom prebogate povjesnice kotorske zajednice u Mlecima, zasigurno je i njihova uključenost u hrvatsku bratovštinu Sv. Jurja i Tripuna (Scuola degli Schiavoni). Upravo se Kotoranima može i pripisati odlučna uloga u njezinu utemeljenju 1451. godine, a činjenica da je svetac-zaštitnik grada Kotora imenovan i jednim od zaštitnika bratovštine dovoljno je jasno posvjedočenje njihove prevage, moći i utjecaja u prvim desetljećima djelovanja bratovštine. Raščlamba arhivskih spisa pohranjenih u sjedištu bratovštine (knjige godišnjih prihoda i rashoda bratovštine, izvješća s godišnjih skupština i dr.) također nam nepobitno posvjedočuje ulogu Kotorana u svim upravnim tijelima udruge. Kroz sva stoljeća Kotorani se bilježe i na najvišim dužnostima (gastaldi i njihovi pomoćnici, vikari, dekani, sindici i dr.), ali i u manjim odborima i vijećima brojčano snažne hrvatske nacionalne udruge. Nadalje, iščitavanje sekundarnog izvora, oporuka kotorskih iseljenika u Mlecima, zorno potvrđuje njihovu bliskost i povezanost s nacionalnom bratimskom udrugom, a podaci o brojnim i raznovrsnim darovnicama namjenjenim bratovštini pokazuju nam u kojoj je mjeri gospodarska snaga kotorskih iseljenika pridonosila općem napretku udruge. U cjelini se može zaključiti da je djelovanje i povezanost Kotorana s hrvatskom bratovštinom u Mlecima jedna od iznimno važnih sastavnica u sklopu cjelovitog proučavanja povijesti hrvatskih prekojadranskih migracija i povijesti hrvatske zajednice u Mlecima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190611-0593 - Hrvatski istočnojadranski prostor i Mletačka Republika u ranom novom vijeku (Čoralić, Lovorka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Lovorka Čoralić
(autor)