Pregled bibliografske jedinice broj: 363445
Karakteristike izvorskih voda u Dalmaciji
Karakteristike izvorskih voda u Dalmaciji // Konferencija o aktuelnim problemima zaštite voda Zaštita voda 87 / prof. dr Miloje Milojević (ur.).
Beograd: Jugoslovensko društvo za zaštitu voda, 1987. str. 371-382 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 363445 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakteristike izvorskih voda u Dalmaciji
(Characteristics of spring waters in Dalmatia)
Autori
Štambuk-Giljanović, Nives ; Smolčić, Vladislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Konferencija o aktuelnim problemima zaštite voda Zaštita voda 87
/ Prof. dr Miloje Milojević - Beograd : Jugoslovensko društvo za zaštitu voda, 1987, 371-382
Skup
Zaštita voda 87
Mjesto i datum
Kranjska Gora, Slovenija, 1987
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
izvorske vode; značajke vode; Dalmacija
(spring waters; characteristics of waters; Dalmatia)
Sažetak
Izvorska voda u Dalmaciji svrstava se u kišničku, sulfatnu i kloridnu vrstu.Izvorska voda kišničke vrste koristi se za vodoopskrbu Voda sulfatne vrste pripada slijevu Imotskoga polja, Vrgorskoga polja i izvorima na desnoj obali Naretve, Baćini. Voda na otocima pod utjecajem je mora, što utječe na povećani sadržaj magnezijeva i natrijeva klorida u vodi. U kišničkoj vodi najboljega sastava koeficijent korozivnosti K je manji od 0, 25. U sulfatnoj vodi taj je koeficijent veći, a obično je najveći u kloridnoj vodi i to iznad 0, 65 pa ta voda pokazuje veliku sklonost korozivnosti. Sadržaj ukupnoga fosfora u izvorskoj vodi je od 0, 03-0, 04 izražen kao srednja vrijednost i do 0, 1 kao vrijednost C95. Izvorska se voda malo razlikuje prema sadržaju ukupnoga fosfora. Srednja vrijednost ukupnoga N je od 0, 08-0, 19. U izvorskoj vodi koja je izložena zagađenju okoline vrijednosti C95 ukupnoga N znatno su veće od MDK. Vrijednosti C95 NVB coli/100 ml upućuju na povremeno bakterijsko zagađenje izvorske vode. Najviše je bakterijski zagađena voda Imotskoga, Vrgorskoga polja i u Baćini.
Izvorni jezik
Hrvatski