Pregled bibliografske jedinice broj: 362038
Prilog postupcima pročišćavanja otpadnih voda mljekarske industrije
Prilog postupcima pročišćavanja otpadnih voda mljekarske industrije // Konferencija o aktuelnim problemima zaštite voda Zaštita voda 90
Beograd: Jugoslavensko društvo za zaštitu voda, 1990. str. 245-253 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 362038 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog postupcima pročišćavanja otpadnih voda mljekarske industrije
(Purification of waste waters from milk industry)
Autori
Štambuk-Giljanović, Nives ; Smolčić, Vladislav ; Dumanić, Tina ; Mimica, Planko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Konferencija o aktuelnim problemima zaštite voda Zaštita voda 90
/ - Beograd : Jugoslavensko društvo za zaštitu voda, 1990, 245-253
Skup
Zaštita voda 90
Mjesto i datum
Bar, Crna Gora, 23.05.1990. - 25.05.1990
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
otpadna voda; mljekarska industrija; koagulacija
(waste water; milk industry; coagulation)
Sažetak
U radu su iznijete značajke i podatci o sastavu otpadne vode mljekara prema raznim autorima .Na temelju literaturnih podataka dan je prikaz postupaka koji se primjenjuju za pročišćivanje otpadne vode mljekara, s osvrtom na gubitke koji nastaju u tehnološkom procesu pri ispuštanju mlijeka u otpadnu vodu i na troškove za pročišćivanje otpadne vode. Dan je osvrt na izbor pokazatelja kakvoće za ocjenjivanje kakvoće i predloženo je da se umjesto određivanja BPK5 izračuna KPK, a umjesto određivanja suspendirane tvari odredi mutnoća ili transparencija. U radu je ispitana mogućnost da se umjesto klasičnih sredstava za koagulaciju (aluminijevih i željeznih soli) upotrijebe neke prirodne i otpadne sirovine iz industrije. U radu su prikazani rezultati ispitivanja otpadne vode mljekare prije i nakon pročišćavanja koagulacijom - flokulacijom smjesom gline i željezne prašine, gline i željeznoga klorida i aktivirane željezne prašine. Rezultati su uspoređeni s rezultatima dobivenim sa željeznim kloridom. Nađeno je da treba upotrijebiti 6-10 puta više tih sirovina nego željeznog klorida, ali postupak ima određene prednosti kao npr. bolje učinke pročišćivanja, znatno brže taloženje, smanjenje obujma mulja na polovinu i smanjenje troškova, a to može biti znatna prednost, ako se te sirovine nalaze u neograničenim količinama blizu uređaja za pročišćivanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA