Pregled bibliografske jedinice broj: 361556
Iskustvo sportaša adolescentne dobi s nasilnim ponašanjem trenera i drugih sportaša
Iskustvo sportaša adolescentne dobi s nasilnim ponašanjem trenera i drugih sportaša // Psihologija i nasilje u suvremenom društvu / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007. str. 159-168 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 361556 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo sportaša adolescentne dobi s nasilnim ponašanjem trenera i drugih sportaša
(Experiences of violence in adolescent sport activities committed by choaches and by fellow athletes)
Autori
Greblo, Zrinka ; Bosnar, Ksenija ; Prot, Franjo ; Sporiš, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Psihologija i nasilje u suvremenom društvu
/ Kolesarić, Vladimir - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007, 159-168
Skup
Znanstveno-stručni skup - Psihologija nasilja i zlostavljanja
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.11.2006. - 01.12.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
adolescenti; sport; nasilje
(adolescence; sport; violence)
Sažetak
Nasilničko ponašanje je opaženo kod svih učesnika u sportu - trenera, sportaša i publike. Sport je kompetitivna aktivnost u kojoj se očekuje instrumentalno agresivno ponašanje pa postoje pretpostavke da se nasilno ponašanje javlja kao odgovor na specifičnosti sportske situacije. Suprotno tome, rezultati istraživanja upućuju da je to naučeno ponašanje koje ovisi o normama sredine u kojima se aktivnost odvija pri čemu se posebno naglašava važnost socijalnog učenja. Cilj ovoga rada je utvrditi iskustvo sportaša - adolescenata s nasilnim ponašanjem u sportskom kontekstu. Na uzorku 84 studentice i 147 studenata prve godine Kineziološkog fakulteta (prosječna dob = 19 godina) anonimno je primijenjen upitnik iskustva s verbalnim agresivnim ponašanjem, seksualnom nasrtljivošću i fizičkim agresivnim ponašanjem trenera i drugih sportaša. Od ispitanika je traženo da na skali od tri stupnja (nikad, ponekad i često) procijene 1) čestinu neadekvatnog ponašanja koje se dogodilo njima samima, 2) koje se odigralo u njihovom prisustvu (gdje su bili pasivni promatrači) i 3) o kojem su čuli priču iz prve ruke. Ispitanici su također zabilježili razinu vlastitog postignuća u sportu. S obzirom na postignuće, ispitanici su podijeljeni u dvije grupe niskog i visokog postignuća (državni i međunarodni nivo). Razlike u izloženosti nasilnom ponašanju s obzirom na spol i postignuće ispitano je multivarijatnom analizom varijance. Rezultati su pokazali statistički značajnu razliku s obzirom na spol, no beznačajni utjecaj postignuća i interakcije spola i postignuća. Sportaši su značajno više izloženi verbalnom i fizičkom nasilju u odnosu na sportašice. U većoj mjeri su izloženi direktnom agresivnom ponašanju i trenera i drugih sportaša, češće izjavljuju da su bili prisutni i više su puta čuli o agresivnom ponašanju. Nisu nađene razlike u spolnom uznemiravanju sportaša i sportašica. Premda se sport doživljava kao sigurna okolina za razvoj djece i adolescenata, rezultati pokazuju neprihvatljivu zastupljenost nepoželjnog nasilničkog ponašanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0342618-2193 - Odrednice optimalnog razvoja i psihološke dobrobiti adolescenata (Brdar, Ingrid, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ksenija Bosnar
(autor)
Franjo Prot
(autor)
Zrinka Greblo Jurakić
(autor)
Goran Sporiš
(autor)