Pregled bibliografske jedinice broj: 360888
Stanje i perspektiva tjelesne i zdravstvene kulture na visokoškolskim učilištima u Puli kao dio svakodnevnog života
Stanje i perspektiva tjelesne i zdravstvene kulture na visokoškolskim učilištima u Puli kao dio svakodnevnog života // Zbornik radova 17. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske / Neljak, Boris (ur.).
Poreč: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2008. str. 440-445 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 360888 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanje i perspektiva tjelesne i zdravstvene kulture na visokoškolskim učilištima u Puli kao dio svakodnevnog života
(Status and prospect of PE on high education facilities in Pula as a part of every day life)
Autori
Vrbanac, Desa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 17. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske
/ Neljak, Boris - Poreč : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2008, 440-445
ISBN
978-953-95082-4-9
Skup
17. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 24.06.2008. - 28.06.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Tjelesna i zdravstvena kultura; studenti; svakodnevni život
(PE; students; every day life)
Sažetak
Rezultati istraživanja potvrđuju da se sa dva sata nastave tjelesne i zdravstvene kulture tjedno ne mogu razvijati nikakve navike za vježbanje. Razina antropoloških obilježja, te motoričkih znanja i dostignuća, koji prezentiraju ne samo ciljeve i zadaće nastavnog plana i programa, već i kvalitetu i kvantitetu zdravlja mladih, dokazuju da je vježbanje primarna potreba bez koje je nezamisliv suvremen, kvalitetan način života, pa i opstanak u suvremenom društvu, koji je uvjetovan visokim stupnjem zdravlja. Posljedice sjedilačkog načina života “ i danas, i sutra, i jedan i drugi tjedan, mjesec ili godinu, uz ostalo, različita su nepovoljna stanja pa i patološkog karaktera koja negativno utječu na određene funkcije njihova organizma’ ’ . Zabrinjavajuće je takvo stanje kod mladih, posebno kod ženske populacije, čime je njihova, a i naša budućnost upitna. Promjene su nužne i moguće su uz veća financijsko - materijalna ulaganja u informiranje putem masmedija (TV, radio, internet, dnevni tisak, film i dr.). Potrebna je izgradnja suvremenih sportskih objekata u mjestu stanovanja i rada. Potpora društva se očekuje i u školovanju stručnih kadrova i njihovom konstantnom obrazovanju. Daleko, više se mora uvažavati značaj kadrova. Raditi na daljnjoj afirmaciji kineziološke znanosti i brzi protok njezinih informacija od spoznaje do primjene. Uspostaviti kvalitetniju komunikaciju državnih, lokalnih struktura i mladih ljudi s odgojno - obrazovnim institucijama u svrhu kvalitetnije edukacije mladih i uključivanje studentske populacije u različite oblike vježbanja i sportske aktivnosti, u čemu Hrvatska ima i dugu tradiciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
227-2271694-1696 - Kineziološka edukacija u predškolskom odgoju i primarnom obrazovanju (Prskalo, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Istarsko veleučilište - Universita Istriana di scienze applicate
Profili:
Desa Vrbanac
(autor)