Pregled bibliografske jedinice broj: 35996
Emisija štetnih tvari pri proizvodnji energije iz biomase poljoprivrednog porijekla i mogući doprinos smanjenju emisije u Hrvatskoj
Emisija štetnih tvari pri proizvodnji energije iz biomase poljoprivrednog porijekla i mogući doprinos smanjenju emisije u Hrvatskoj // Zbornik radova - XIV Međunarodno savjetovanje tehnologa sušenja i skladištenja / Pliestić, Stjepan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998. str. 181-192 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 35996 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Emisija štetnih tvari pri proizvodnji energije iz biomase poljoprivrednog porijekla i mogući doprinos smanjenju emisije u Hrvatskoj
(Air pollutant emission from agricultural biomass energy production and contribution to the pollutant emission decrease in Croatia)
Autori
Jelavić, Vladimir ; Domac, Julije
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova - XIV Međunarodno savjetovanje tehnologa sušenja i skladištenja
/ Pliestić, Stjepan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998, 181-192
Skup
"ZRNKO '98" - XIV Međunarodno savjetovanje tehnologa sušenja i skladištenja
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 21.01.1998. - 23.01.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biomasa; emisija; okoliš; COĄ2; SOĄ2; NOĄx; čestice
(biomass; emission; environment; COĄ2; SOĄ2; NOĄx; particles)
Sažetak
U novije se vrijeme u razvijenim zemljama Europe, ali i izvan nje razmatraju mogućnosti proizvodnje energije iz biomase. U Hrvatskoj je nedavno pokrenut nacionalni energetski program BIOEN kojim se planira proizvodnja energije iz biomase iz poljoprivrede, šumarstva i drvne industrije. Velika količina biomase, koju je moguće koristiti za proizvodnju energije, nastaje u poljoprivrednoj proizvodnji i to podjednako u bilinogojstvu kao i u stočarstvu.
U radu se daje usporedba "emisije" pri uporabu biomase u odnosu na uporabu uobičajenih goriva. Usporedba je dna s gledišta emisije glavnih onećišćujućih tvari SOĄ2, NOĄx i čestica te za staklenički plin COĄ2.
Ovdje se provodi usporedba dva znakovita slučaja . U prvom slučaju razmatra se izgaranje slame, ugljena, teškog lož ulja i prirodnog plina u kotlovima snage 10 MJ/s, za dobivanje procesne topline, s učinkovitošću 80 posto za kotlove na slamu i ugljen, odnosno 85 posto za kotlove na teško lož ulje i prirodni plin. U drugom je slučaju promatrano izgaranje bioplina i loživog ulja pri decentraliziranoj proizvodnji električne energije pomoću diesel motora električne snage 0,5 MW, s učinkovitošću 25 posto. Na kraju je za usporedbu iskazana emisija SOĄ2 i NOĄ2 iz kotlovnica na lož ulje (današnje stanje) te prosječna "emisija" COĄ2 iz termoelektrana Hrvatske elektroprivrede.
U nastavku je analiziran mogući učinak proizvodnje energije iz biomase na ukupnu emisiju u Hrvatskoj te mogući doprinos smanjenju emisije štetnih tvari.
Provedena analiza pokazuje da proizvodnja energije iz biomase ima znatne prednosti sa stanovita utjecaja na okoliš i njegove zaštite što bi moglo predstavljati najvažniji poticaj za njeno povećano korištenje u budućnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika