Pregled bibliografske jedinice broj: 359926
Ekološka problematika nusprodukata hidrotermičkih procesa obrade drva
Ekološka problematika nusprodukata hidrotermičkih procesa obrade drva // Drvna industrija : znanstveno-stručni časopis za pitanja drvne tehnologije, 59 (2008), 1; 29-34 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 359926 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekološka problematika nusprodukata hidrotermičkih procesa obrade drva
(Ecologic issues of byproducts in hydrothermal wood processing)
Autori
Pervan, Stjepan ; Draščić, Goran ; Antonović, Alan
Izvornik
Drvna industrija : znanstveno-stručni časopis za pitanja drvne tehnologije (0012-6772) 59
(2008), 1;
29-34
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
hidrotermička obrada drva ; emisije plinova ; kondenzat ; kemijski sastav
(hydrothermal wood processing ; atmospheric emission ; condensate ; chemical constituents)
Sažetak
Cilj ovog rada je prikazati osnovna kemijska obilježja nusprodukata hidrotermičkih procesa na temelju dosadašnjih istraživanja navedene problematike i usporediti ih s postojećom zakonskom regulativom u Hrvatskoj. U prikazanim radovima obrađena su istraživanja toksičnosti nusprodukata termalnih procesa obrade drva uz pomoć organskih otapala, i navedene su vrste spojeva koje se oslobađaju takvim postupcima. Kamdem, Pizzi i Triboulot (2000) navode da se formiraju u takvim procesima neke otrovni aromatski ugljikovodični derivati fenantrena kao i ostalih vrsta poliaromatskih tvari. U tom se istraživanju također navodi da prisutnost takvih tvari u određenoj mjeri pridonosi povećanoj otpornosti termički tretiranog drva napadu gljiva i ostalih bioloških štetnika. Definitivna količina otrovnih i neotrovnih tvari u takvom drvu nije ustanovljena pa se ne može sa sigurnošću reći u kojoj je mjeri takvo drvo sigurno sa zdravstvenog stajališta. McDonald i sur. (2002) su proveli istraživanja na borovini i ustanovili da je 90% ukupnog iznosa tvari oslobođenih tijekom sušenja (405 g/m3 drva) čine hlapive organske komponente α – pinen i β – pinen. Većina hlapivih komponenti oslobađa se tijekom ranih faza sušenja, dok je emisija potencijalno opasnih tvari (formaldehid, acetaldehid, furfural) bila relativno mala (1, 1 ; 8, 7 ; i 0, 1 g/m3 drva) i dobro raspršena u sušionici. Pretpostavka je da navedene razine emisija ne utječu bitno na okoliš. U radu su također citirana istraživanja (McDonald, Gifford, Dare i Steward 1999 a) hlapivih komponenti prilikom sušenja borovine u eksperimentalnoj vakuumskoj sušionici. Hlapive su se komponente, zajedno sa vodenom parom, kondenzirale i prikupljale tijekom 114 sati sušenja. Kemijskom analizom sirovog drva utvrđeno je da se 10% od početne količine monoterpena nalazi u kondenzatu iz sušionice. Glavne grupe organskih komponenti pronađenih u kondenzatu bile se: alkoholni monoterpeni (endoborneol, α – terpineol i 1, 4 – terpineol), metanol, formaldehid, furfural i diterpeni. Ukupna količina ugljika i kisika u kondenzatu ukazuju na potrebu smanjenja koncentracije organskih komponenti prije ispuštanja u okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-068-0000000-3518 - Utjecaj procesnih parametara hidrotermičkih postupaka na svojstva drva (Pervan, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-068-0680720-0709 - Modeliranje u oblikovanju i konstruiranju proizvoda od drva (Prekrat, Silvana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus