Pregled bibliografske jedinice broj: 359851
Teorijsko suočavanje s izazovom identiteta
Teorijsko suočavanje s izazovom identiteta // RELACIJSKI IDENTITETI. Prilozi istraživanju identiteta hrvatskog društva / Cifrić, Ivan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko sociološko društvo ; Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 17-52
CROSBI ID: 359851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorijsko suočavanje s izazovom identiteta
(Theoretical Dealing with Identity Challenges)
Autori
Kalanj, Rade
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
RELACIJSKI IDENTITETI. Prilozi istraživanju identiteta hrvatskog društva
Urednik/ci
Cifrić, Ivan
Izdavač
Hrvatsko sociološko društvo ; Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2008
Raspon stranica
17-52
ISBN
978-953-6552-64-1
Ključne riječi
identitet, esencijalizam, anti-esencijalizam, liberalizam, komunitarizam
(Identity, Objective, Subjective, Liberalism, Communitarism)
Sažetak
Rad pod naslovom Teorijsko suočavanje s izazovima identiteta (R. Kalanj) propituje suvremene tematizacije identiteta na dvije razine. Na prvoj se razini rekapitulira geneza sociološkog interesa za identitetsko pitanje i prikazuju neki pristupi u tumačenju identiteta. Autor dijagnosticira dva oprečna stajališta: esencijalističko (unaprijed zadana determinirajuća obilježja biti ljudskog djelovanja) i antiesencijalističko (poricanje ili relativiziranje takvih pretpostavki i subjektivni izbor) i ukazuje na njihovu relativizaciju. Rad ukazuje na važnost relacijskog stajališta i konkretnu društveno-povijesnu perspektivu, pa se identitet shvaća kao promjenjiva individualna ili kolektivno-društvena tvorba koja se manifestira kao element moći i socijalne borbe za priznanje. Na drugoj se razini propituje odnos između liberalnog i u posljednje vrijeme naglašenog komunitarističkog shvaćanja identiteta nastalog iz kritike « ; liberalnog atomizma» ; . Komunitaristička tendencija izražena je u globalizacijskim procesima i služi za priznavanje kolektivnih prava. Komunitarizam se izražava i u tranzicijskim okolnostima pa autor zaključuje da su teorijski i ideološki iskazi o hrvatskom društvu uglavnom komunitaristički.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0915 - Modernizacija i identitet hrvatskog društva. Sociokulturne integracije i razvoj (Cifrić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Rade Kalanj
(autor)