Pregled bibliografske jedinice broj: 359429
PROBLEMI I POTEŠKOĆE STUDENATA SVEUČILIŠTA U ZADRU: POTREBA ZA OTVARANJEM STUDENTSKOG SAVJETOVALIŠTA
PROBLEMI I POTEŠKOĆE STUDENATA SVEUČILIŠTA U ZADRU: POTREBA ZA OTVARANJEM STUDENTSKOG SAVJETOVALIŠTA // Sažetci radova, XVI. Dani psihologije / Vulić-Prtorić, A ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2008. str. 132-132 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 359429 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROBLEMI I POTEŠKOĆE STUDENATA SVEUČILIŠTA U ZADRU: POTREBA ZA OTVARANJEM STUDENTSKOG SAVJETOVALIŠTA
(Students' problems and difficulties: The need for openning the student counseling centre at the University of Zadar)
Autori
Nekić, Marina ; Tucak Junaković, Ivana ; Macuka, Ivana ; Burić, Irena ; Vulić Prtorić, Anita ; Ivanov, Lozena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažetci radova, XVI. Dani psihologije
/ Vulić-Prtorić, A ; Ćubela Adorić, Vera ; Proroković, Ana ; Sorić, Izabela ; Valerjev, Pavle - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2008, 132-132
ISBN
978-953-7237-34-9
Skup
XVI. Dani psihologije
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.05.2008. - 31.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
problemi studenata; stresni životni događaji; studenstko savjetovalište
(Students' problems; stressful life events; student counseling)
Sažetak
Nakon srednjoškolskog obrazovanja prijelaz na sveučilište za mladu osobu je značajan ali i stresan životni događaj. Stoga i ne čudi što oko sedamdeset posto studenata koji su položili prijemni ispit ne završava studij, a veliki broj njih odustane tijekom prve dvije godine studija. Tranzicija na studij od studenata traži prilagodbu na pojačane zahtjeve osobito na socijalnom i akademskom planu. Istraživanja pokazuju da studij završavaju oni studenti koji se subjektivno dobro osjećaju na fakultetu i/ili koji imaju viši uspjeh tijekom studija. Studenti najčešće izvještavaju o poteškoćama vezanim za: studijske obveze, postignut uspjeh u studiju, socijalne odnose na studiju. S obzirom da rezultati brojnih istraživanja pokazuju da se studenti suočavaju sa specifičnim problemima tijekom studiranja, cilj provedenog istraživanja bio je utvrditi neke osnovne probleme s kojima se studenti Sveučilišta u Zadru suočavaju kao i njihovo mišljenje i sugestije u svezi potrebe otvaranja studentskog savjetovališta. Anketa je provedena na 410 studenata (325 djevojaka i 85 mladića) različitih studijskih grupa. Osim osnovnih sociodemografskih pitanja na koja su studenti odgovarali, također su procjenjivali koliko su zadovoljni u odnosima sa značajnim drugima, studijem te svojim vještinama i intelektualnim sposobnostima. Osim toga, studenti su dali svoje mišljenje u svezi otvaranja savjetovališta i usluga koje bi koristili. I na kraju, studenti su trebali na ček listi od 60 problema obilježiti one probleme i poteškoće s kojima su se suočavali tijekom studija. Rezultati ankete ukazuju da najčešći problemi i poteškoće studenata Zadarskog sveučilišta uključuju opću nervozu i napetost, zatim strah od neuspjeha u studiju i nesigurnost u svezi buduće karijere i dr. Najznačajniji dobiveni rezultati odnose se na potrebu otvaranja studenskog savjetovališta, s obzirom da se preko 60% studenata izjasnilo da su zainteresirani za individualno savjetovanje, dok je 22% studenata sklono i grupnim savjetovanju. Osim različitih oblika savjetovanja, studenti su zainteresirani i za edukacijske tematske radionice, poput boljeg snalaženja na studiju i usvajanje tehnika za uspješno učenje i polaganje ispita. U skladu s dobivenim rezultatima, iskustvima kolega sa Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Rijeci, ali i ranijim htijenjima članova Odjela za psihologiju zadarskog sveučilišta, Studentsko savjetovalište službeno je otvoreno i počelo s radom 29.02.2008.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Ivana Tucak Junaković
(autor)
Irena Burić
(autor)
Anita Vulić-Prtorić
(autor)
Ivana Macuka
(autor)
Lozena Ivanov
(autor)
Marina Nekić
(autor)