Pregled bibliografske jedinice broj: 358855
Prilagodba procesa izgaranja u peći pri zamjeni goriva
Prilagodba procesa izgaranja u peći pri zamjeni goriva // Proceedings of the 8th International Foundrymen Conference Development of Foundry Management and TechnologyProceedings / Unkić, Faruk (ur.).
Sisak: Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 413-419 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 358855 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilagodba procesa izgaranja u peći pri zamjeni goriva
(Adaptation Of The Furnace Combustion Process At Fuel Exchange)
Autori
Kundak, Mijo ; Lazić, Ladislav ; Čulig, Željko ; Brovkin, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of the 8th International Foundrymen Conference Development of Foundry Management and TechnologyProceedings
/ Unkić, Faruk - Sisak : Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008, 413-419
ISBN
978-953-7082-06-2
Skup
International Foundrymen Conference (8 ; 2008)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 05.06.2008. - 07.06.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
proces izgaranja u peći; zemni plin; visokopećni plin
(furnace combustion process; natural; gas; blast-furnace gas;)
Sažetak
Radni prostor valjaoničke zagrijevne peći konstruiran je za generaciju topline izravnim izgaranjem visokopećnog plina. Zbog potreba povećanja zagrijevnog kapaciteta peći povećana je podnica peći, a ogrjevna vrijednost goriva povećana je prvo miješanjem visokopećnog i zemnog plina, da bi se u sadašnje vrijeme ložilo samo zemnim plinom. Budući da nije provedena rekonstrukcija uređaja za izgaranje kao ni adaptacija procesa izgaranja u skladu s izmijenjenim okolnostima, došlo je do tehnoloških poteškoća u samom procesu zagrijavanja. U radu su prikazana moguća rješenja da se spriječi pregrijavanje zagrijavanog čeličnog uloška uz istovremeno povećanje energetske učinkovitosti peći. Prikazana iskustva u radu zagrijevne valjaoničke peći, namijenjenu za normalizaciju i naknadnu kalibraciju prethodno toploizvaljanih bešavnih cijevi, mogu se iskoristiti u radu ljevaoničkih peći za toplinsku obradu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija
POVEZANOST RADA
Projekti:
124-1241565-1559 - Energetska učinkovitost i kvaliteta proizvoda u plastičnoj deformaciji metala (Lazić, Ladislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak