Pregled bibliografske jedinice broj: 358540
Kaznenopravni položaj počinitelja s duševnim smetnjama u SR Njemačkoj i kritičko-poredbeni osvrt na hrvatsko pravo
Kaznenopravni položaj počinitelja s duševnim smetnjama u SR Njemačkoj i kritičko-poredbeni osvrt na hrvatsko pravo // Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, 7 (2000), 2; 843-892 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 358540 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kaznenopravni položaj počinitelja s duševnim smetnjama u SR Njemačkoj i kritičko-poredbeni osvrt na hrvatsko pravo
(The Criminal Law Position of the Perpetrator with Mental Disturbances in the Federal Republic of Germany with a Critical and Comparative Reviewof Croatian Law)
Autori
Đurđević, Zlata
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu (1330-6286) 7
(2000), 2;
843-892
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
počinitelj s duševnim smetnjama; SR Njemačka; Republika Hrvatska; kritičko-poredbeni osvrt
(mentally disturbed perpetrator; Federel Republic of Germany; Republic of Croatia; critical and comparative review)
Sažetak
Rad se sastoji od dva dijela. U prvom se izlaže cjelokupni kaznenopravni položaj počinitelja kaznenih djela s duševnim smetnjama u Njemačkoj. sadržaji materijalnog kaznenog prava obuhvaćaju institute neubrojivosti i smanjene ubrojivosti, opasnosti te sigurnosnih mjera prisilnog smještaja počinitelja s duševnim smetnjama. Procesni aspekti odnose se na okrivljenikovu nesposobnost za sudjelovanje u kaznenom postupku, dokazna pravila, posebni kazneni postupak za izricanje sigurnosnih mjera smještaja te psihijatrijsko-pravne mjere koje se izriču okrivljeniku tijekom kaznenog postupka. Posebna pažnja posvećena je načelima razmjernosti i supsidijarnosti koja reguliraju izricanje svih psihijatrijsko-pravnih mjera kaznenog materijalog i procesnog prava. U drugom dijelu rada kritički se analiziraju aktualna zakonska rješenja kojima se uređuje pravni položaj neubrojivih počinitelja kaznenih djela u Republici Hrvatskoj iz aspekta njemačkog prava te Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Autorica upozorava da pozitivno hrvatsko zakonodavstvo u usporedbi s njemačkom regulativom sadrži znatne nedostatke koji utječu na kvalitetu zaštite prava na slobodu osoba s duševnim smetnjama, a kao posebno zabrinjavajuću činjenicu ističe da materijalne i formalne pretpostavke za prisilni smještaj neubrojivih osoba ne zadovoljavaju pravne standarde europskog konvencijskog prava. Analiza relevantnih hrvatskih propisa pokazuje da oni višestruko krše odredbe čl. 5. i čl. 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Criminal Justice Abstracts