Pregled bibliografske jedinice broj: 357395
Infekcije uzrokovane norovirusima
Infekcije uzrokovane norovirusima // Infekcije probavnog sustava: epidemiološka i klinička slika, dijagnostika, terapija i prevencija / Mlinarić-Galinović, Gordana ; Gjenero-Margan, Ira ; Ljubin Sternak, Sunčanica ; Sviben, Mario (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2008. str. 33-35 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 357395 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Infekcije uzrokovane norovirusima
(Norovirus infections)
Autori
Lukić-Grlić, Amarela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Infekcije probavnog sustava: epidemiološka i klinička slika, dijagnostika, terapija i prevencija
/ Mlinarić-Galinović, Gordana ; Gjenero-Margan, Ira ; Ljubin Sternak, Sunčanica ; Sviben, Mario - Zagreb : Medicinska naklada, 2008, 33-35
Skup
Poslijediplomski tečaj I.kategorije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.04.2008. - 11.04.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
norovirus; molekularna epidemiologija; dijagnostika
(norovirus; molecular epidemiology; diagnosis)
Sažetak
Norovirusi su svrstani u obitelj Caliciviridae. Prvi NoV otkriven je 1972. godine imunoelektronskom mikroskopijom (IEM) u uzorcima stolice školske djece s gastroenteritisom u gradu Norwalk, Ohio, SAD.Rod Norovirus čine genetski vrlo heterogeni virusi, danas podijeljeni u pet genogrupa, a unutar grupa dijele se na genotipove. Bolest u ljudi uzrokuju uglavnom virusi iz genogupa GI, GII i GIV. Prenose se primarno fekalno-oralnim putem. Nakon kratke inkubacije bolest se očituje simptomima: mučnina, povraćanje, proljev, bolovi u trbuhu, sa ili bez povišene tjelesne temperature. Infekcije se opisuju u svih dobnih skupina, svuda u svijetu. Molekularna epidemiologija novorovirusnih infekcija opisana je u čitavom nizu radova. U Hrvaskoj je u periodu od studenog 2004. do veljače 2005. dokazano sedam epidemija i četiri sporadična slučaja uzrokovana norovirusima. Epidemije su zabilježene najviše u bolničkom okruženju među bolesnicima, ali i osobljem bolnica, no i u dječjem vrtiću te vojarni. Dokazano je da se radilo o virusima GII.4 i GI.1. Među odraslom populacijom prevladavo je tip GII.4, dok je u djece dokazan kao uzročnik tip GI.1. Laboratorijska dijagnostika norovirusnih infekcija usmjerena je na detekciju virusa. Danas je RT-PCR najčešće korištena metoda detekcije virusa u uzorcima stolice, povraćenom sadržaju, kao i kontaminiranoj vodi i hrani.Dostupni su komercijalni ELISA kitovi za detekciju antigena u kliničkim uzorcima koje koriste monoklonska protutijela. Elektronska mikroskopija ostaje značajna dijagnostička metoda. Specifične prevencije protiv ovih infekcija nema. Adekvatnim higijenskim mjerama jedino je moguće spriječiti širenje ovih infekcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta,
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Amarela Lukić-Grlić
(autor)