Pregled bibliografske jedinice broj: 35696
Razvoj i prva ispitivanja uređaja za sakupljanje PM10 I PM2.5
Razvoj i prva ispitivanja uređaja za sakupljanje PM10 I PM2.5 // Zaštita zraka 99 / Valić, Fedor ; Šega, Krešimir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1999. str. 263-268 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 35696 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj i prva ispitivanja uređaja za sakupljanje PM10 I PM2.5
(Developmetn and assessment of PM10 AND PM2.5 samplers)
Autori
Šega, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zaštita zraka 99
/ Valić, Fedor ; Šega, Krešimir - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1999, 263-268
Skup
Drugi hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka 99"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 22.09.1999. - 25.09.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Koncentrcije frakcija lebdećih čestica ekvivalentnog aerodinamičkog promjera manjeg od 10, odnosno 2.5 ľm (PM10 i PM2.5) u mnogo su boljoj korelaciji s mogućim negativnim zdravstvenim učincima u usporedbi s koncentarcijom ukupnih lebdećih čestica (TSP) pa ih je zato neophodno mjeriti. Navedena mjerenja su postala uobičajena u većini razvijenih zemalja svijeta, uključujući gotovo sve zemlje Europe, te istiskuju i zamijenjuju mjerenja koncentracija i sastava TSP. Iz tog smo raloga pristupili razvoju uređaja koji bi svojim karakteristikama, te posebno cijenom, zadovoljio potrebe kontinuiranih mjerenja u sklopu praćenja razina onečišćenja zraka lebdećim česticama koja se kod nas provode. Posebnim se načinom regulacije i mjerenja protoka omogućava simultano sakupljanje nezavisnih uzoraka obje navedene frakcije čestica, te se uprabom jednog kućišta i jedne sisaljke obavlja funkcija dva komercijalno dostupna uređaja. Ulazni dijelovi uređaja su izvedeni na način da na što je moguću manju mjeru svedu utjecaj vjetra i magle, dok se odvajanje frakcije krupnih čestica provodi uporabom impaktora koji nužno zadovoljavaju optimalne uvjete rada (Stokesov i Reynoldsov broj). Protok zraka kroz uređaj dimenzioniran je tako da omogućava prikupljanje dovoljne mase uzoraka za daljnje analize sastava čestica. Razvoj i ispitivanje uređaja će se nastaviti s posebnim naglaskom na interkalibraciju s uređajem preporučenim od Svjetske zdravstvene organizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
00220202
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Krešimir Šega
(autor)