Pregled bibliografske jedinice broj: 356493
Psihoneuroimunologija - regulacija imunosti na razini organizma kao cjeline
Psihoneuroimunologija - regulacija imunosti na razini organizma kao cjeline // Liječnički vjesnik, 130 (2008), 3-4; 62-67 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 356493 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihoneuroimunologija - regulacija imunosti na razini organizma kao cjeline
(Psychoneuroimmunology - regulation of immunity at the systemic level)
Autori
Boranić, Milivoj ; Sabioncello, Ante ; Gabrilovac, Jelka
Izvornik
Liječnički vjesnik (0024-3477) 130
(2008), 3-4;
62-67
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
psihoneuroimunologija ; neuroimunomodulacija ; neuroendokrini sustavi - imunologija ; imunološki sustav - imunologija ; stres - imunologija
(psychoneuroimmunology ; neuroimmunomodulation ; neurosecretory systems - immunology ; immune system - immunology ; stress - immunology)
Sažetak
Reakcije prirođene i stečene imunosti uvelike su regulirane vlastitim kontrolnim mehanizmima, to jest širokim spektrom različitih citokina kojima stanice imunosustava komuniciraju međusobno i kojima utječu na druge stanice u okolini, primjerice u područjima upale. Međutim, rad imunosustava kontroliraju i nadređeni kontrolni mehanizmi – vegetativni živčani sustav i hormoni jer stanice imunosustava izražavaju receptore za širok spektar neurotransmitora i hormona. Neuroendokrini signali mogu pojačati ili oslabiti, ubrzati ili usporiti imunoreakciju, ali ne djeluju na njenu specifičnost. Putem sistemnih neuroendokrinih mehanizama mogu na imunoreakciju utjecati i različiti stresogeni činitelji, uključivši i psihosocijalne. Sa svoje strane, imunosustav utječe svojim citokinima na izlučivanje hormona i na središnji živčani sustav, što se očituje i specifičnim promjenama ponašanja u sklopu zaraznih i upalnih bolesti ("bolesničko ponašanje", engl. sickness behavior) koje uključuje pospanost, gubitak teka, depresiju ili tjeskobu i smanjenje kognitivnih sposobnosti, koncentracije i pamćenja. Lokalni imunosustavi u koži i sluznicama također su podložni neuroendokrinoj regulaciji na razini organizma kao cjeline, ali imaju i vlastite neuroendokrine mehanizme. Zato koža i sluznice dišnoga i probavnoga sustava reagiraju na različite stresogene utjecaje, što se očituje primjerice kod neurodermitisa, astme i ulceroznog kolitisa.U djece se imunosni i neuroendokrini sustav još razvijaju, poglavito u fetalnom razdoblju i tijekom prve godine života pa stresogeni utjecaji kojima je dijete izloženo u to doba mogu ostaviti trajne posljedice u obliku slabosti imunosustava ili povećanog rizika za alergijske ili autoimunosne reakcije. Poznavanje neuroendokrinih mehanizama koji reguliraju funkcije imunosustava pomaže nam razumjeti promjene i poremećaje imunoreakcije pod utjecajem stresogenih činitelja, ali za sada nije dovelo do terapijskih implikacija. Psihosocijalne intervencije koje bi uključile dijete i njegovu obitelj mogu biti korisne.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
021-0212432-2434 - Psihološki faktori u modulaciji imunoreaktivnosti (Sabioncello, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
098-0982464-2520 - Uloga membranskih peptidaza na tumorskim i normalnim stanicama (Gabrilovac, Jelka, MZOS ) ( CroRIS)
0219111
184-0000000-3459 - Primjena načela medicine osnovane na znanstvenim spoznajama u općoj bolnici (Đanić, Davorin, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Imunološki zavod d.d.,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Opća bolnica "Dr. Josip Benčević",
Medicinski fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- MEDLINE