Pregled bibliografske jedinice broj: 356274
Hitna stanja bolesnika s intragastričnim balonom za mršavljenje
Hitna stanja bolesnika s intragastričnim balonom za mršavljenje // Zbornik radova Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći / Šota, Danijel (ur.).
Vinkovci: Hrvatska udruga djelatnika hitne medicinske pomoći, 2006. str. 122-125 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 356274 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hitna stanja bolesnika s intragastričnim balonom za mršavljenje
(Emergency conditions regarding patients with implanted intragastric balloon for weight reduction)
Autori
Štimac, Davor ; Kezele, Borivoj ; Rogić, Mate
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći
/ Šota, Danijel - Vinkovci : Hrvatska udruga djelatnika hitne medicinske pomoći, 2006, 122-125
Skup
X. Međunarodni kongres Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 26.10.2006. - 29.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Intragastrični balon; mršavljenje; pretilost; hitna stanja
(Intragastric balloon; weight reduction; obesity; emergency conditions)
Sažetak
U posljednjih 6 mjeseci u našim smo ustanovama postavili u oko 90 pretilih osoba intragastrični balon (BIB-BioEnterics Intragastric Balloon), koji predstavlja novu metodu koja se koristi za redukciju tjelesne težine. Riječ je o glatkom silikonskom ekspandibilnom balonu koji se pomoću katetera ispuni s 400 do 700 ml fiziološke otopine obojene metilenskim modrilom i endoskopskim putem smjesti u želudac. Balon pritiskom na stjenku želuca stvara osjećaj sitosti, a volumen koji u želucu zauzima ujedno smanjuje kapacitet želuca pa osobe s balonom tijekom obroka unose znatno manju količinu hrane, no što su unosile prije postavljanja balona. Prema protokolu bolesnici balon zadržavaju 6 mjeseci nakon čega im se on endoskopskim putom vadi. Obzirom da smo balone postavili pretilim osobama iz različitih dijelova Hrvatske, postoji mogućnost da se one uslijed poteškoća s podnošenjem samog balona ili drugim komplikacijama jave hitnim službama u centrima koji nisu upoznati s mogućim komplikacijama ove metode. Namjera je ove prezentacije prikazati stanja zbog kojih se mogu u hitne službe javiti bolesnici s intragastričnim balonom. Najčešće se problemi javljaju prvih nekoliko dana nakon postavljanja balona u vidu učestalih mučnina, povraćanja i dehidracije što je važno prepoznati i bolesnicima na adekvatan način nadoknaditi tekućinu i elektrolite. Od ostalih komplikacija moguć je nastanak erozija ili ulceracija u želucu, što se može spriječiti davanjem terapije inhibitorima protonske crpke. Isto tako, kao rijetka komplikacija opisuje se opstrukcija želuca balonom ili njegova migracija u hijatus herniju. Kontrola pozicije balona čini se pomoću UTZ pregleda. Pucanje balona događa se vrlo rijetko, a signalizirano je promjenom boje mokraće i stolice obzirom da je balon ispunjen plavom tekućinom. Balon nakon pucanja i pražnjenja sadržaja može migrirati u crijevo i izazvati opstrukciju što možemo spriječiti pravovremenom endoskopskom intervencijom. Pražnjenje sadržaja balona u crijevo može izazvati grčeve, proljeve, bol i temperaturu, posebno ako se sadržaj balona za vrijeme provedeno u želucu inficirao. Liječnici koji rade u hitnoj medicinskoj službi trebali bi prepoznati komplikacije koje zahtijevaju hitno vađenje balona te takve bolesnike uputiti u endoskopsku jedinicu ustanove u kojoj im je on postavljen.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka