Pregled bibliografske jedinice broj: 356004
Kratka zdravstveno-odgojna intervencija-mjera za smanjenje činitelja rizika za dijabetes i kardiovaskularne bolesti u visokorizičnoj populaciji. (Iskustva na prognaničko-povratničkoj lokalnoj zajednici osječko baranjske županije)
Kratka zdravstveno-odgojna intervencija-mjera za smanjenje činitelja rizika za dijabetes i kardiovaskularne bolesti u visokorizičnoj populaciji. (Iskustva na prognaničko-povratničkoj lokalnoj zajednici osječko baranjske županije) // Zbornik radova XIV. Kongresa obiteljske medicine. / Rumboldt M, Petric D. (ur.).
Dubrovnik: Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2007. str. 72-84 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 356004 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kratka zdravstveno-odgojna intervencija-mjera za smanjenje činitelja rizika za dijabetes i kardiovaskularne bolesti u visokorizičnoj populaciji. (Iskustva na prognaničko-povratničkoj lokalnoj zajednici osječko baranjske županije)
(SHORT HEALTH-RELATED EDUCATION INTERVENTION - A MEASURE FOR DECREASE OF RISK FACTORS FOR DIABETES AND CARDIOVASCULAR DISEASES IN HIGH-RISK POPULATION)
Autori
Majnarić , Ljiljan ; Ebling , Zdravko ; Gmajnić , Rudika ; Pribić , Sanda ; Ebling , Barbara ; Rašić Anica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova XIV. Kongresa obiteljske medicine.
/ Rumboldt M, Petric D. - Dubrovnik : Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2007, 72-84
Skup
XIV. Kongresa obiteljske medicine
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dijabetes; visokorizična populacija; kratka zdravstveno-odgojna intervencija; učinkovitost
(short-health related education intervention; high-risk population)
Sažetak
Timovi obiteljske medicine i patronažne sestre u okviru Doma zdravlja Osijek još od 1996. god. kontinuirano provode program mjera zdravstvenog odgoja dijabetičkih bolesnika, s ciljem postizanja bolje kontrole te bolesti, koja u Osječko- baranjskoj županiji konstantno pokazuje visoku zastupljenost, veću od prosjeka za Hrvatsku. Vođeni vlastitim pozitivnim iskustvom, te na osnovu preporuka iz znanstvene literature o tome da zdravstvena edukacija ima još bolje učinke u prevenciji, nego u kontroli dijabetesa, pristupili smo izradi i ovoga istraživanja. Naime, analiza zdravstvenog stanja povratnika u naselja Istočne Slavonije, iz kojih je za vrijeme Domovinskog rata izbjeglo stanovništvo, učinjena na stratificiranom uzorku od 519 odraslih osoba, je ukazala na veliku zastupljenost dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti u toj populacijskoj skupini, čak veću i od prosjeka za Istočnu Slavoniju i za Hrvatsku. Zbog toga se odmah pristupilo provođenju programa mjera za suzbijanje činitelja rizika, te rano otkrivanje tih bolesti. Ovo istraživanje je dio toga programa. Imalo je za cilj utvrditi da li se jednokratnom zdravstveno-odgojnom intervencijom, u obliku kratkotrajnog razgovora s ispitanikom i davanja savjeta o zdravom načinu prehrane, mogu postići pozitivni rezultati na smanjenju činitelja rizika za razvoj dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, te utjecati na podizanje svijesti ispitanika o tim pitanjima. Da bi se učinkovitost takvog postupka mogla mjeriti, ispitanicima je u dva navrata, prije intervencije i 6 mjeseci poslije intervencije, određivana glukoza u krvi na tašte, te je izračunat indeks tjelesne mase. Ispitanici su također zamoljeni da ispune dvije ankete. Time smo željeli saznati kako je intervencija djelovala na njihove prehrambene i druge životne navike, kao i na kvalitetu prehrane. Ukupno 232 odrasle osobe su se odazvale našem pozivu na akciju, s tim da neke od njih nisu završile istraživanje u potpunosti. Na kraju je analiza podataka učinjena za 202 osobe. Rezultati istraživanja su pokazali da je primijenjena intervencija zaista bila učinkovita, jer su se u ispitanika šest mjeseci poslije intervencije mogle izmjeriti značajno niže prosječne vrijednosti zdravstvenih parametara: indeksa tjelesne mase i koncentracije glukoze u krvi na tašte, u odnosu na prosječne vrijednosti tih parametara prije intervencije. Intervencija je također imala pozitivnog utjecaja na mijenjanje životnih navika ispitanika, posebno u smislu povećanja tjelesne aktivnosti, te na promjene u sastavu njihove prehrane. Međutim, rezultati istraživanja su upozorili na potrebu kreiranja različitih pristupa, pri planiranju intervencije, ovisno o značajkama ciljne skupine ispitanika, uzimajući u obzir vrijednosti njihovih zdravstvenih parametara, kao i brojne psiho-socijalne činitelje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek