Pregled bibliografske jedinice broj: 355747
Brzalice i brojalice (analiza najnovijih zapisa)
Brzalice i brojalice (analiza najnovijih zapisa) // Knjiga sažetaka. Istraživanja govora - Šesti znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem / Varošanec-Škarić, Gordana ; Horga, Damir (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 92-93 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 355747 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Brzalice i brojalice (analiza najnovijih zapisa)
(Tongue Twisters and Nursery Rhymes (Analysis of the Latest Records))
Autori
Nikolić, Davor ; Botica, Stipe
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka. Istraživanja govora - Šesti znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
/ Varošanec-Škarić, Gordana ; Horga, Damir - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 92-93
ISBN
978-953-7067-82-3
Skup
Istraživanja govora. Šesti znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.12.2007. - 08.12.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
brzalice; brojalice; usmena književnost; retorika; govorna spretnost; eufonija
(tongue twisters; nursery rhymes; oral literature; rhetorics; speech fluency; euphony)
Sažetak
U radu se analiziraju najnoviji terenski zapisi brzalica i brojalica (retoričkih usmenoknjiževnih oblika) prikupljenih u seminarskim istraživanjima studenata pri Katedri za hrvatsku usmenu književnost na Odsjeku za kroatistiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Zapisi su iz raznih hrvatskih regija, ali su u nešto većem broju zastupljeni primjeri iz primorskih krajeva. Brzalice i brojalice specifični su retorički oblici jer je u njima naglasak na konativnoj i ekspresivnoj jezičnoj funkciji, dok je referencijalna funkcija potisnuta. Stoga se o ovim oblicima često govori i kao „ asemantičnim” oblicima (za razliku od npr. zdravice). Bitna je karakteristika ovih dvaju usmenoknjiževnih oblika ta da se estetski učinak stvara ritmičko-akustički. Uz slučajno ili namjerno odabrane etimološke podudarnosti još se upotrebljavaju i nizovi asemantičnih ali uvijek eufoničnih i rimovanih riječi. Brzalice dodatnu estetsku posebnost ostvaruju nužno ubrzanim izgovorom uz obvezatne jezične i ritmičke prepreke. Funkcija brzalica i brojalica je i između ostaloga i učvršćivanje koncentracije, memoriranja, ali i čistoće izgovora. Tekstovi brzalica zahtijevaju posebnu govorničku spretnost, tj. uvijek su građeni tako da je u izgovoru potrebno ulagati napor kako bi se izgovorne prepreke prevladale. U analizi prikupljenih zapisa naglasak je stavljen na otkrivanje tipičnih etimoloških nizova, odnosno pronalaženje „ najprikladnijih” glasničkih skupina kojima brzalice i brojalice ostvaruju svoju estetku funkciju. Analizirana je s jedne strane učestalost pojavljivanja konsonantskih skupina s pojačanom artikulacijskom napetosti, a s druge pak učestalost otvorenih slogova radi postizanja eufonije. Intonacijsko-ritmičke osobitosti proučavane su djelomično jer za sve primjere nije bio dostupan i zvučni zapis.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300787-0789 - Novi zapisi hrvatske usmene književnosti (sistematizacija i valorizacija) (Botica, Stipe, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb