Pregled bibliografske jedinice broj: 354704
Logistika u funkciji sustavnog istraživanja Jadrana-temelj održivog razvoja
Logistika u funkciji sustavnog istraživanja Jadrana-temelj održivog razvoja // Logistika i suvremeno poslovanje / Segetlija, Zdenko (ur.).
Osijek: Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007. str. 47-57 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 354704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Logistika u funkciji sustavnog istraživanja Jadrana-temelj održivog razvoja
(LOGISTIC IN A FUNCTION OF SYSTEMATIC EXPLORATION OF THE ADRIATIC- THE BASIS OF SUSTAINABLE DEVELOPMENT)
Autori
Kovačić, Mirjana ; Bošković, Desimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Logistika i suvremeno poslovanje
/ Segetlija, Zdenko - Osijek : Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2007, 47-57
ISBN
978-953-253-042-1
Skup
Logistika i suvremeno poslovanje
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.10.2007. - 11.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sustav; istraživanje; integralno upravljanje; zaštita Jadrana
(logistical system; research; integrated; protection of the Adriatic)
Sažetak
U radu se definiraju teorijske odrednice logistike, bitniji logistički elementi te predlažu metode upravljanja sustavom u cilju učinkovite zaštite Jadrana. Autori naglašavaju značaj i ulogu logistike u povezivanju gospodarskog razvoja, institucionalnih normi te zaštiti ekosustava, odnosno održivom razvoju Jadrana. Zemlje smještene na Jadranu, kao i Hrvatska suočene su s velikom opasnošću obezvrjeđivanja morskih i obalnih resursa zagađivanjem, neracionalnim korištenjem i otuđivanjem. Time se ugrožavaju svi jadranski ekosustavi, raznovrsni potencijali korištenja morskog i obalnog prostora, uključujući turizam, njegov selektivni oblik nautički turizam, ribarstvo i proizvodnju zdrave hrane. U tu svrhu autori su tijekom ove turističke sezone izvršili anketiranje turista kako bi došli do spoznaje koji su im osnovni motivi dolaska u Istru, kako ocjenjuju ponudu ekološki proizvedene hrane u trgovini i restoranima, te da li su voljni, i koliko takvu hranu platiti više. Pregledno i sustavno, autori daju prikaz strategije za integrirano upravljanje ljudskim aktivnostima u sferi zaštite ekosustava Jadrana. Utvrđuje se cilj sustavnog pristupa koji se temelji na obnavljanju i održavanju ekosustava, radi održavanja biološke raznolikosti te sveukupne kvalitete života kroz upravljanje sustavima. Ukazuje se na povezanost ovakvih sustava sa osnovnim socijalnim i ekonomskim ciljevima razvoja zemalja na Jadranu. Navedeno podrazumijeva sustavno istraživanje ekosustava mora u cjelini, kako bi se osigurala kompatibilnost između iskorištavanja i zaštite morskih resursa, razvoj i primjena novih tehnologija, poboljšanje i povećanje suradnje među državama te usuglašavanje projekata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
147-1470497-3034 - Valorizacija selektivnih oblika turizma u održivom razvitku ruralnih prostora (Ružić, Pavlo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za poljoprivredu i turizam, Poreč