Pregled bibliografske jedinice broj: 354612
Javno-privatno partnerstvo i Europska unija (financiranje infrastrukturnih projekata)
Javno-privatno partnerstvo i Europska unija (financiranje infrastrukturnih projekata) // Javno-privatno partnerstvo: turizam ; Europska i svjetska iskustva / Perić, Jože (ur.).
Rijeka: Fintrade & Tours, 2007. str. 155-205
CROSBI ID: 354612 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Javno-privatno partnerstvo i Europska unija (financiranje infrastrukturnih projekata)
(Public-Private Partnership and European Union (Infrastructure Projects Financing))
Autori
Dragičević, Daniel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Javno-privatno partnerstvo: turizam ; Europska i svjetska iskustva
Urednik/ci
Perić, Jože
Izdavač
Fintrade & Tours
Grad
Rijeka
Godina
2007
Raspon stranica
155-205
ISBN
978-953-96899-1-7
Ključne riječi
partnerstvo javnog i privatnog sektora, Europska unija, infrastrukturni projekti
(public private partnership, European Union, infrastructure projects)
Sažetak
Dominacija neoliberalnog koncepta gospodarstva, osobito na području Europe, uz smanjivanje uloge države i njenih institucionalnih oblika, ostavilo je prostora za iznalaženje novih modela za postizanje učinkovitosti i razvoja koji državi omogućuju poboljšanje kvalitete i dostupnosti ponude i usluge bez dodatnog izdvajanja financijskih sredstava. Partnerstvo javnog i privatnog sektora je razvojni instrument i zbog takvih obilježja potrebno ga je prilagoditi individualnoj prirodi projekta i partnera. U suradnji sa privatnim sektorom, kroz partnerstvo, država može odgovoriti izazovima rastućih potreba za javnim uslugama i infrastrukturom, a da pri tom ne ugrozi izražen nedostatak proračunskih sredstava. Ključna je važnost države u formiranju javno-privatne kooperacije, jer bez nje ne bi bilo moguće provesti partnerstvo budući je ona entitet koji uključuje i uvodi ovaj sustav kako bi poboljšala učinkovitost i razvoj. Unatoč svojoj složenosti i nedostacima model javno-privatnog partnerstva ima ključne prednosti kada je riječ o financiranju infrastrukturnih projekata – dodatni izvor financiranja (manje opterećenje državnog proračuna), raspodjela rizika između privatnog i javnog partnera, znanje, vještine, racionalnost i inovativnost koje u poduhvat unosi privatni poduzetnik, pravovremeno završavanje započetih projekata. Rad ukazuje, kroz iskustva primjene na području Europske unije, da je partnerstvo javnog i privatnog sektora važan model u funkciji financiranja infrastrukturnih projekata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
116-2012298-2574 - Obnovljivi izbori energije za eko-hotel i eko-turističku destinaciju (Blažević, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija
Profili:
Daniel Dragičević
(autor)